Baden-Baden televizní filmový festival
TV Film Festival Baden-Baden (hláskování od roku 2013: TV Film Festival Baden-Baden , název od roku 1989 do roku 1999: Baden-Baden Dny televizního dramatu ) je společně organizováno v listopadu podle německého Akademie múzických umění a 3sat vysílatele . V Baden-Baden Kurhaus budou německé televizní kanály během čtyř dnů promítat aktuální televizní filmy . Soutěže se účastní dvanáct filmů, které budou bezprostředně po projekci projednány porotou, která na konci festivalu udělí Cenu německé akademie múzických umění za televizní film . Jeden z dvanácti účastníků soutěže získá cenu diváků 3sat . Ceny poroty dále nerozdělovaly speciální ceny hercům, scenáristům a režisérům. Kromě toho bude na festivalu udělena cena mladých talentů MFG-Baden-Baden za první nebo druhé dílo mladého režiséra a cena Hanse Abicha za zvláštní zásluhy v oblasti televizního filmu. Cena Rolf-Hansa Müllera za filmovou hudbu se každé dva roky dostává mladému skladateli filmové hudby.
Dějiny
Německá akademie múzických umění uděluje cenu televizního filmu od roku 1964. Akce se konala na různých místech až do roku 1978 a ve frankfurtském filmovém muzeu v letech 1979 až 1989 . Z podnětu Hanse Abicha , Gertrauda Linze, Hermanna a Lore Nabera a Dietmara N. Schmidta byl o cenu hledán trvalý domov, který byl nalezen prostřednictvím vztahů účastníků k tomuto městu v Baden-Badenu. V listopadu 1989 se v Kurhausu konaly první baden-badenské dny televizní hry , organizátory byla akademie, město Baden-Baden a lázně a správa lázní. Projekce televizních filmů a diskuse poroty byly nyní přístupné veřejnosti, festival doplnily panelové diskuse a retrospektivy. V roce 1997 se stanice 3sat stala spoluzakladatelem festivalu a poprvé byly zahrnuty německé soukromé televizní stanice. V roce 2000 převzal vedení akce, která se od té doby nazývá Baden-Baden TV Film Festival , mediální novinář Karl-Otto Saur . Klaudia Wick byla ředitelkou festivalu v letech 2013 až 2015 . Cathrin Ehrlich převzala vedení v roce 2015, nejprve prozatímně a poté trvale.
Televizní filmová cena Německé akademie múzických umění a speciální ceny
Cena nedotovaného televizního filmu Německé akademie múzických umění je hlavní cenou televizního filmového festivalu Baden-Baden. Zúčastněné televizní společnosti ARD , ZDF , Arte , Schweizer Fernsehen , ORF , Sat.1 a ProSieben nominují každý svůj vlastní film. Zbývající nominace vybírají členové akademie z vlastních a dalších návrhů vysílacích společností. O vítězích rozhoduje porota, která se každoročně obměňuje a která zahrnuje herce a filmaře.
Vítězové cen
1964-1969
- 1964:
- Heinar Kipphardt (autor) a Gerhard Klingenberg (ředitel) pro Ve věci J. Robert Oppenheimer (ARD / HR)
- 1965:
- Peter Lilienthal (ředitel) pro Seraphine nebo podivuhodný příběh tety Flo (SFB)
- 1966:
- Egon Monk (ředitel) za Cenu svobody (NDR)
- Zvláštní uznání Johannesovi Schaafovi (řediteli) pro Große Liebe (SFB)
- 1967:
- Fritz Umgelter (ředitel) pro smažené brambory v ceně (SDR)
- 1968:
- Rolf Hädrich (ředitel) filmu Vražda ve Frankfurtu (WDR)
- Erika Runge (scénář) k filmu Proč je paní B. šťastná? (ARD)
- 1969:
- Rainer Werner Fassbinder (scénář a režie) pro Katzelmacher (BR)
1970-1979
- (1970–1972 bez slavnostního předávání cen)
- 1973:
- Egon Monk (celkový výkon a směr) pro farmáře, velké paruky a bomby (NDR)
- Wolfgang Quantity (scénář) pro Smog (WDR)
- Wolfgang Kieling za herecký výkon v Im Reservat (ZDF)
- 1974:
- Egon Günther a jeho tým za nejlepší celkový výkon ve vzdělávání před Verdunem (DDR1)
- Peter Lilienthal (individuální servis) pro La Victoria (ZDF)
- (1975 žádné slavnostní předávání cen)
- 1976:
- Helma Sanders (scénář a režie) k Shirinově svatbě (WDR)
- 1977:
- Rainer Boldt za zmeškanou ránu (SFB, ORF)
- 1978:
- Werner Schroeter pro Neapolské příběhy (ZDF)
- Ingeborg Maria Kretschmer za herecký výkon v Amore (WDR)
- 1979:
- Hellmuth Costard pro Malý Godard (ZDF)
- Christina Scholz za herecký výkon ve filmu Žena s odpovědností od Jutty Brücknerové (ZDF)
1980-1989
- (1980 bez slavnostního předávání cen)
- 1981
- Gertrud Pinkus za největší dobro ženy je její mlčení (ZDF)
- Produkční tým Ernst Klee , Bernd Liebner, Ortrun Schott za scénář, režii a reportáž pro Spottet (SFB)
- (1982 bez slavnostního předávání cen)
- 1983:
- Fritz Lehner pro Schöne Tage (na základě Franze Innerhofera ) (SFB, ORF, SRG)
- Zvláštní cena pro Hans-Rüdiger Minow (scénář), Rainer Boldt (scénář, režie) a Martin Wiebel (střih) za film Ve znamení kříže (WDR, SFB)
- 1984:
- Sohrab Shahid Saless (spoluautor scénáře a režisér) filmu Utopia (ZDF)
- 1985:
- Gert Heidenreich (scénář) a Roland Gall (ředitel) filmu Penalty (RB)
- Klaus Poche (scénář) a Peter Schulze-Rohr (ředitel) pro Die Platzanweiserin (SWF)
- Zvláštní uznání Sohrab Shahid Saless pro Hanse - chlapce v Německu (HR)
- 1986:
- Georg Stefan Troller (scénář) a Axel Corti (režisér) pro dvě epizody třídílného filmu Wohin und zurück Santa Fe a Vítejte ve Vídni (ZDF, ORF, SRG)
- Nikolaus Richter (scénář) a Carlheinz Caspari (režisér) k filmu Otec vraha (ZDF)
- 1987:
- Joseph Zoderer (scénář) a Werner Masten (scénář a režie) pro Die Walsche (ZDF, ORF, SRG)
- Zvláštní cena Anně Kerstingové (scénář a režie) za Löhnerovu Paulu (ZDF)
- 1988:
- Hilde Lermann (scénář a režie) pro Das Winterhaus (ARD / RB)
- Jan Schütte (scénář a režie) pro Drachenfutter (ZDF)
- Zvláštní cena redakčnímu týmu televizních her SWF pro chiméry
- 1989:
- Sherry Hormann (scénář) a Dominik Graf (režie) pro Tiger, Löwe, Panther (SDR)
- Egon Monk (ředitel) pro Die Bertinis , epizoda 5 (ZDF)
- Michael Klier (scénář a režie) pro Everywhere it's better where we are not (ZDF)
1990-1999
- 1990:
- Heinrich Breloer pro státní kancléřství (ARD / WDR)
- Ecki Ziedrich pro jednotlivce (ZDF)
- Zvláštní cena Karin Brandauerové pro Sidonie (ORF) a Frantu (SWF)
- 1991:
- Wolfgang Quantity (scénář) a Frank Beyer (ředitel) filmu End of Innocence (WDR)
- Ulrich Plenzdorf (scénář) a Christian Steinke (ředitel) pro Hüpf, Häschen, hüpf (DFF)
- Zvláštní cena Barbary Auerové za úsměv Maca Daracs (ZDF, ORF)
- 1992:
- Max Färberböck (scénář a režie) pro Sleeping Dogs (ZDF)
- Zvláštní cena za prezentaci Traugott Buhre v Gütt - novinář (NDR)
- Fotoaparát se speciální cenou Kay Gauditz pro cizince, vážení cizinci (BR)
- Zvláštní cena za režii Claus-Michael Rohne pro Unter Kollegen (NDR, SWF)
- 1993:
- Norbert Kückelmann (scénář a režie) pro Abgritten (ZDF)
- Zvláštní cena za scénář a výzkum Cordt Schnibben a Horst Königstein za Hamburger Gift (NDR)
- Předání speciální ceny Josefu Haderovi v cappuccino melanži (ZDF, ORF)
- Zvláštní uznání pro Edgara Reitze (scénář a režie) filmu Druhý domov (WDR)
- 1994:
- Michael Haneke (scénář a režie) pro Die Rebellion (ZDF, ORF)
- Zvláštní cena za režii Berndovi Schadewaldovi za strach (ZDF) a hru osudu (NDR)
- 1995:
- Nico Hofmann (ředitel) a Norbert Ehry (scénář) k filmu Der Große Abgang (SWF)
- Zvláštní cena Jo Baier (ředitel) pro Hölleisengretl (ZDF)
- Zvláštní cena za vynikající první dílo Markovi Schlichterovi (scénář a režie) pro Ex (ZDF)
- 1996:
- Max Färberböck (scénář a režie) pro Bella Block - Liebestod (ZDF)
- Zvláštní cena za režii Matti Geschonneckovi ze strachu má chladnou ruku (WDR)
- Zvláštní cena za herecký výkon pro Corneliu Froboess ve filmu Angst hat eine Kaltenhand
- Zvláštní cena za výkon Christophovi Waltzovi ve filmu Nejsi sám - The Roy Black Story (RTL, premiéra)
- 1997:
- Adolf Winkelmann (režisér) a Matthias Seelig (scénář) k filmu Poslední kurýr (WDR)
- Zvláštní cena za prezentaci Sissi Perlinger ve filmu Poslední kurýr
- Speciální cena za prezentaci Leonardovi Lansinkovi v Jen na jednu noc (ZDF)
- Zvláštní cena za dokumentární televizní hru Heinrichu Breloerovi
- 1998:
- Dominik Graf pro The Scorpion (ZDF)
- Zvláštní cena za herecký výkon Marekovi Harloffovi a Heinerovi Lauterbachovi v Der Skorpion
- 1999:
- Rolf Basedow (kniha) a Dominik Graf (režie) pro Sperling - Sperling and the Burning Arm (ZDF)
- Zvláštní cena Yüksel Yavuz pro dubnové děti (ZDF)
- Zvláštní ceny za výkon Imogen Kogge v Schande (WDR)
- Zvláštní ceny za hereckou práci pro Jürgena Tarracha a Olivera Korittkeho v Die Musterknaben (ZDF)
2000-2006
- 2000:
- Laila Stieler (kniha) a Andreas Dresen (směr) pro Die Polizistin (ARD)
- Herecká cena Jana Josefa Liefersa , Anny Loosové a Jana Gregora Krempa na Halt mich fest (ZDF, Arte)
- 2001:
- Max Färberböck (scénář a režie) pro Jenseits (ZDF, Arte)
- Zvláštní cena za vynikající výkon Martině Gedeckové , Sylvestrovi Grothovi a Katrin Bühringové ve filmu Romeo (ZDF)
- Zvláštní ocenění za mimořádný výkon na Jürgena Tarrach v Wambo (SAT 1)
- 2002:
- Christian Petzold (scénář a režie) pro Toter Mann (ZDF, Arte)
- Zvláštní ceny za vynikající výkon pro:
- Axel Prahl v Hope umírá poslední (NDR)
- Erwin Steinhauer v Květiny pro Polt (Arte, ORF)
- Tatjana Blacher ve výjimečné záležitosti (SAT 1)
- Anneke Kim Sarnau v Hope umírá poslední
- 2003:
- Jo Baier (scénář a režie) pro švábské děti
- Zvláštní cena akademie za vynikající výkon Nicolette Krebitz v kategorii Tak rychle, jak můžete (ZDF)
- Zvláštní cena poroty pro rodinné kruhy Stefana Krohmera (ředitel), Daniela Nockeho (kniha) a Gunnar Fuß (kamera)
- 2004:
- Hotte in Paradise (BR, WDR, Arte)
- Zvláštní cena poroty za vynikající výkon Matthiasovi Schweighöferovi za Kaltera Frühlinga (ZDF / Arte, režie: Dominik Graf) a Baala (ZDFtheaterkanal / Arte, režie: Uwe Janson )
- Zvláštní cena poroty za mimořádný výkon Maria Simon a Esther Zimmering ve filmu Malá sestra (ZDF, režie: Sabine Derflinger ); Maria Simon také pro Carolu Stern - Doppelleben (ARD / BR / WDR / Arte, režie: Thomas Schadt )
- 2005:
- Novinky (ZDF)
- Zvláštní cena poroty za vynikající výkon Hinnerkovi Schönemannovi za The Boxer and the Hairdresser (režie: Hermine Huntgeburth )
- Zvláštní cena poroty za vynikající výkon Nadji Uhl pro Mord am Meer (ZDF, režie: Matti Geschonneck )
- 2006:
- Moje bláznivá turecká svatba (ProSieben)
- Zvláštní cena pro celý tým Wut (WDR)
- Zvláštní cena za scénář Rolfu Basedowovi za Polizeiruf 110: He should be dead (BR, režie: Dominik Graf)
- Zvláštní ceny za vynikající výkon Erwin Steinhauer , Wolfgang Böck a Andreas Vitasek ve filmu Brothers III - Na cestě svatého Jakuba (ORF / Arte, režie Wolfgang Murnberger )
2007
- Hlavní cena: Dobré ráno, pane Grothe (WDR); Režie Lars Kraume , kniha Beate Langmaack , herec Sebastian Blomberg
- Zvláštní cena za režii Dominika Grafa pro město je vydírána (ZDF, Arte)
- Zvláštní cena pro Peer Gynt pro ZDFtheaterkanal zastoupené Wolfgangem Bergmannem a Uwe Jansonem
- Také nominováni:
- Nasazení v Hamburku - poslední test (ZDF)
- Mom's Favorite (ORF, BR)
- K hranici (ZDF, Arte)
- The Novembermann (WDR, Arte)
- Dva týdny šéf (ProSieben)
- Bez sebe (ZDF)
- Policie volá 110 : Taubers Angst (BR)
- Láska a šílenství (SF, SWR)
- Poslední kousek nebe (BR, SWR, WDR, Arte)
2008
- Hlavní cena: 12 znamená: Miluji tě (MDR, režie: Connie Walther )
- Zvláštní cena poroty za výkon Ludwiga Trepteho ve filmu Nikdy si nemůžete být jisti (WDR)
- Zvláštní cena poroty za scénář k Eva Zahn a Volker A. Zahn pro si nikdy nemůžeme být jisti,
- Také nominováni:
- Hořící srdce (NDR)
- Místo činu: Šťastná smrt (SWR)
- Silný povrch (ZDF, Arte)
- Zázrak Berlína (ZDF)
- Černý lev (ORF, Arte)
- Maso (ProSieben)
- Canzun Alpina - Voices of the Heart (SF)
- Souboj v noci (ZDF)
- Přísaha (WDR, Arte)
- Don Quijote - nikdy se nevzdávej! (So 1)
2009
- Hlavní cena: Dům a dítě (Arte, BR)
- Zvláštní ceny za představení Sentě Bergerové a Lavinii Wilsonové ve Frau Böhm odmítly (WDR)
- Zvláštní cena za scénář filmu Till Endemann a Don Bohlinger za útěk do noci - Neštěstí Überlingenu (SF, SWR)
- Porota: Klaudia Wick (předsedkyně), Katrin Bühlig , Aelrun Goette , Andrea Hohnen, Carsten Otte , Moritz Rinke
- Také nominováni:
- Porazte draky (BR, NDR)
- Vesnice mlčí (ZDF)
- Poločas rozpadu (ORF, ZDF)
- Gonger - Zlo nikdy nezapomene (ProSieben)
- Můj život - Marcel Reich-Ranicki (Arte, WDR)
- Mogadišo (SWR)
- Romy (SWR, WDR, ORF, NDR)
- Shadow of Justice (Sat.1)
- Mortal Sin (ZDF)
2010
- Hlavní cena: jaro na podzim (švýcarská televize)
- Zvláštní cena Ariele Bogenbergerové za scénář In aller Stille (BR)
- Zvláštní cena dramatu Nině Kunzendorfové za In aller Stille
- Porota: Michael Schmid-Ospach (předseda), Rolf Bolwin, Martina Müller-Wallraff, Albert Ostermaier , Maria Schrader , Michael Verhoeven
- Nominované filmy:
- Ztracený otec (Arte, WDR; nominovaní členy akademie)
- Kreutzer přichází! (ProSieben; nominován provozovatelem vysílání)
- Live is Life - Die Spätzünder (ORF, SWR; nominace ORF)
- V naprostém tichu (BR; nominovaní členy akademie)
- Kongo (ZDF; nominován provozovatelem vysílání)
- Dokud nic nezůstane (SWR, ARD Degeto, NDR; nominace ARD)
- Jarní probuzení (ZDFtheaterkanal, Arte; nominovaní členy akademie)
- Nebojte se (WDR; nominovaní členy akademie)
- Půst à la carte (ARD, Arte; nominace Arte)
- Jaro na podzim (švýcarská televize; nominován provozovatelem vysílání)
- Bezbranný (ZDF; nominovaný členy akademie)
- Polibky, střely, hovězí rohlíky (Sat.1, ORF; nominace Sat.1)
2011
- Hlavní cena: Homevideo (NDR, BR, Arte)
- Zvláštní cena za vynikající komedii: Otče, naše vůle bude hotová (SRF)
- Zvláštní cena za vynikající literární adaptaci: Kasimir a Karoline (ZDFkultur, Arte)
- Zvláštní cena za vynikající herecký výkon: Matthias Brandt v Polizeiruf 110 - Protože nevědí, co dělají (BR)
- Zvláštní cena za inovativní a stylové kamerové dílo: Benedict Neuenfels za „seismografické snímky“ ve filmech Homevideo a Zahraniční rodina
- Porota: Michael Schmid-Ospach (předseda), Else Buschheuer , Martina Gedeck , Doris Metz , Albert Ostermaier , Noemi Schory
- Nominované filmy:
- Marnotratný syn (NDR; voleni členy akademie)
- Zahraniční rodina (BR; volení členy akademie)
- Porodní asistentka - na život a na smrt (ZDF, ORF; nominace ZDF)
- Poslední stopa - Alexandrea, 17 let (Sat.1, ORF; nominace Sat.1)
- Test odvahy (ORF, MDR; nominace ORF)
- Ještě to neskončilo (SWR, RBB; voleno členy akademie)
- Domácí video (NDR, BR, Arte; nominace Arte)
- Kasimir a Karoline (ZDFkultur, Arte; voleni členy akademie)
- Neue Vahr Süd (WDR, RB; nominace ARD)
- Policie volá 110: Protože neví, co dělají (BR; voleni členy akademie)
- Podezření - elegantní řešení (ZDF; volí členové akademie)
- Otče, naše vůle bude hotová (SF; nominováno švýcarskou televizí)
2012
- Hlavní cena: Moře ráno (Arte, BR, NDR, SWR)
- Cena za vynikající výkon: Ulrich Noethen ve filmu Neviditelná dívka (ZDF / Arte)
- Cena režiséra: Stephan Wagner za případ Jakoba von Metzlera (ZDF)
- Cena za scénář: Magnus Vattrodt za roky lásky (ZDF)
- Porota: Michael Schmid-Ospach (předseda), Rolf Bolwin , Doris Metz , Diemut Roether , Natalia Wörner , Sönke Wortmann
- Nominované filmy:
- Jeden rok po zítřku (WDR, Arte; nominovaní členy akademie)
- Zázrak Korutan (ORF, ZDF; nominace ORF)
- Konec noci (ZDF; nominace ZDF)
- Výzva policie 110: Die Gurkenkönigin (RBB; nominovaní členy akademie)
- Rommel (SWR, ARD Degeto, BR, ORF; nominace ARD)
- Případ Jakob von Metzler (ZDF; nominovaní členy akademie)
- Nebelgrind (SRF; nominace Švýcarskou televizí)
- Neviditelná dívka (ZDF, Arte; nominovaní členy akademie)
- Hannah Mangold & Lucy Palm (sat.1; nominace SAT.1)
- Moře ráno (Arte, BR, NDR, SWR; nominace Arte)
- Poslední krásný den (WDR; nominovaní členy akademie)
- Liebesjahre (ZDF; nominovaní členy akademie)
2013
- Hlavní cena: Žena z minulosti (ZDFkultur, Arte)
- Herecká cena: Nadja Uhl za operaci Zucker (BR, WDR) a Ronald Zehrfeld za vraždu v Eberswalde (ARD, WDR)
- Cena za kameru: Morten Søborg za operaci Zucker (BR, WDR)
- Porota: Torsten Körner (předsedkyně), Torsten C. Fischer , Julia Franck , Inka Friedrich , Barbara Sichtermann
- Nominované filmy:
- Jít na to sám - prvky pochybnosti (Sat.1; nominováno Sat.1)
- Vyhynutí (ORF, SWR; nominováno ORF)
- Žena z minulosti (ZDFkultur, Arte; nominovaní členy akademie)
- George (ARD, SWR, WDR, RBB, NDR, Arte; nominovaní členy akademie)
- Kreutzer přichází ... do nemocnice (ProSieben; nominace ProSieben)
- Ztráta kurzu (SRF; nominace SRF)
- Mobbing (BR, SWR, Arte; nominovaní členy akademie)
- Vražedné rozhodnutí (NDR, Arte; nominace Arte)
- Vražda v Eberswalde (ARD, WDR; nominovaní členy akademie)
- Operation Sugar (BR, WDR; nominace ARD)
- Smrt policistky (ZDF; nominovaní členy akademie)
- A všichni mlčeli (ZDF; nominace ZDF)
2014
- Hlavní cena: Tatort: Narodil se v bolesti
- Herecká cena: Charly Hübner pro Bornholmer Straße
- Zvláštní cena za nápad a koncept: Jan Georg Schütte pro Alterglow - Speed Dating pro seniory
- Porota: Torsten Körner (předseda), Dieterschlag , Ulrike Folkerts , Beate Langmaack , Christiane von Wahlert
- Nominované filmy:
- Alterglow - speed dating pro seniory (WDR, NDR; nominace členy akademie)
- Bornholmer Straße (MDR, ARD Degeto, RBB; nominovaní členy akademie)
- Clara Immerwahr (SWR, ORF, ARD Degeto, MDR; nominace ARD)
- Pokus o atentát - Sarajevo 1914 (ORF, ZDF; nominace ORF)
- Rezignace (SAT.1; nominace SAT.1)
- Spiegel Affair (BR, ARD Degeto, WDR, Arte; nominace Arte)
- Každý den se počítá (ZDF, Arte; nominace ZDF)
- Loajální k mužům (HR; nominováni členy akademie)
- Kriminální thriller Spreewald : Murderous Heat (ZDF; nominace vedením festivalu)
- Místo činu: Born in pain (HR; nominace členy akademie)
- Aimless (SRF; nominace SRF)
- Samotní dva (ZDF, Arte; nominovaní členy akademie)
2015
- Hlavní cena: Moje dcera Anne Frank
- Herecká cena: Christiane Paul za Unterm Radar
- Zvláštní cena za představení: Barbara Auer a Matthias Brandt za Polizeiruf 110: Kreise
- Porota: Torsten Körner (předsedkyně), Bettina Böttinger , Thea Dorn , Isabel Kleefeld , Ulrich Matthes
- Nominované filmy:
- Snappy dogs (Sixx; nominováno hlasatelem)
- Na konci léta (ORF, MDR; nominace ORF)
- Skvělý odchod (ZDF; nominován hlasatelem)
- Moje dcera Anne Frank (HR, WDR, RBB; nominovaní členy akademie)
- Master of Death (SWR, ARD Degeto / BR; nominovaní členy akademie)
- Nahý mezi vlky (MDR, ARD Degeto, WDR, SWR, BR; nominace ARD)
- Polizeiruf 110: Kreise (BR; nominovaní členy akademie)
- Den pravdy (SWR, Arte, ARD Degeto, SRF; nominace Arte)
- Pod radarem (WDR, ARD Degeto; nominovaní členy akademie)
- Neposlušní (Sat.1; nominovaný provozovatelem vysílání)
- Podezření (SRF; nominováno provozovatelem vysílání)
- Dům svědků (ZDF; nominovaní členy akademie)
2016
- Hlavní cena: Uprostřed Německa: NSU. Pachatelé - dnes to není každý den . Vítězové cen: Gabriela Sperl , Sophie von Uslar , Quirin Berg a Max Wiedemann (producenti), Thomas Wendrich (scénář) a Christian Schwochow (režisér)
- Zvláštní cena za vynikající výkon: Jutta Hoffmann a Brigitte Hobmeier za část z nás
- Zvláštní cena za scénář: Esther Bernstorff za film Part of Us
- Porota: Bettina Reitz (předsedkyně), Frank Baumbauer , Bettina Böttinger , Thea Dorn , Dimitrij Schaad
- Nominované filmy:
- Vesnice ticha (ZDF; nominovaní členy akademie)
- Bílý králík (SWR; nominovaní členy akademie)
- Ztracený bratr (WDR, ARD Degeto, BR; nominovaní členy akademie)
- Obecné spisy (SWR, ARD Degeto, SR, BR; nominovaní členy Akademie)
- Tajemství ve vesnici - sestra a bratr (ORF, ZDF; nominace ORF)
- Část z nás (BR; nominovaní členy akademie)
- Lina (SRF; nominace vysílatelem)
- Uprostřed Německa: NSU. Pachatelé - dnes to není každý den (SWR, ARD Degeto, MDR; nominace ARD)
- Night of Fear (ZDF; nominováno hlasatelem)
- Místo činu: kdo jsem? (HR; nominován členy akademie)
- Country thriller : Kdybyste jen věděli, jak je to tu krásné (Arte, ORF; nominace Arte)
- Dva životy. One Hope (ProSieben, Sat.1; nominace ProSieben / Sat.1)
2017
- Hlavní cena: konflikt
- Zvláštní cena za vynikající prezentaci: Bibiana Beglau , Franziska Hartmann a Joachim Król za Über Barbarossaplatz
- Režisér speciální ceny: Julia von Heinz pro Katharinu Lutherovou
- Porota: Bettina Reitz (předsedkyně), Bettina Böttinger , Thea Dorn , Burghart Klaußner , Christian Schwochow
- Nominované filmy:
- Oddech (MDR, SWR; nominováni členy akademie)
- Ten s úderem (Arte, ZDF; nominovaný Arte)
- Der Sohn (NDR; nominovaní členy akademie)
- Vrací se komisař (ZDF; nominován ZDF)
- Rodinný festival (ZDF, Arte; nominovaní členy akademie)
- Vrátím vám čas (ORF, ARD Degeto; nominace ORF)
- Nahý. Síť nikdy nezapomene. (ProSiebenSat.1; nominován ProSiebenSat.1)
- Katharina Luther (MDR, ARD Degeto, BR, SWR; nominace ARD)
- Takže na zemi (SWR; nominovaní členy akademie)
- O Barbarossaplatz (WDR; nominovaní členy akademie)
- Zuckersand (BR, ARD Degeto, MDR; nominovaní členy akademie)
- Zwiespalt (SRF; nominace SRF)
Podle FAZ Bettina Reitz uvedla, že v interní porotní diskusi zazněla věta: „Má-li se jednat o kvalitativní průřez televizními filmy v německém jazyce, bude to za pár let na pokraji.“
2018
- Velká cena: Zahraniční nepřítel
- Zvláštní cena pro režiséra: Dani Levy pro Tatort: Hudba umírá poslední
- Herecká cena: Elisa Schlott a Hassan Akkouch za Cizí dceru
- Čestné uznání: Podání
- Porota: Bettina Reitz (předsedkyně), Julia von Heinz , Sandra Kegel a Oliver Kienle , Michael Verhoeven
- Nominované filmy:
- Klika na venkovní bazén (SWR, ARD Degeto, MDR, NDR, SR; nominace ARD)
- Hledáno je dítě (ZDF, Arte; nominováno Arte)
- Zahraniční nepřítel (WDR; nominovaní členy akademie)
- Zahraniční dcera (SWR; nominována výběrovou komisí Akademie)
- Kästner a malé úterý (ARD Degeto, WDR, ORF; nominovaní členy akademie)
- Bílá lež (ORF, SWR; nominace ORF)
- Saat des Terror (SWR, ARD Degeto, BR, RBB, SR; nominovaní členy akademie)
- Südstadt (ZDF; nominace ZDF)
- Místo činu: Hudba umírá poslední (SRF; nominace SRF)
- Toulouse (HR; nominován výběrovou komisí Akademie)
- Podání (RBB; nominováno členy akademie)
- Milujeme život (ZDF; nominováno výběrovou komisí Akademie)
2019
- Hlavní cena: Tatort: Navždy a vy
- Zvláštní cena za vynikající herecké úspěchy: Karl Markovics pro Das Wunder von Wörgl
- Zvláštní cena za vynikající umělecké úspěchy: Dietrich Brüggemann za Tatort: Murot a svišť
- Porota: Christiane von Wahlert (předsedkyně), Mehmet Akif Büyükatalay , Heike Hupertz , Leonhard Koppelmann , Simone Stewens
- Nominované filmy:
- Jsi šťastný? (HR; nominován výběrovou komisí Akademie)
- Wörglův zázrak (ORF, BR, Arte, SRF, RAI Südtirol; nominace ORF)
- Zcela normální den (Sat.1; nominovaný provozovatelem vysílání)
- Hanne (Arte, NDR; nominace Arte)
- Setkání tříd (WDR; nominovaní členy akademie)
- Lotte at the Bauhaus (MDR, ARD Degeto, SWR; nominace ARD)
- Hrajte (BR, ARD Degeto; nominace výběrovou komisí Akademie)
- Tiché výkřiky (ZDF; nominováno hlasatelem)
- Místo činu: jíst nebo zemřít (SRF; nominováno hlasatelem)
- Tatort: Forever and You (SWR; nominovaní členy akademie)
- Místo činu: Murot a svišť (HR; nominováni členy akademie)
- Fatal Comeback (NDR; nominace výběrovou komisí Akademie)
2020
- Hlavní cena: Hvězdy nad námi (ZDF / Arte)
- Zvláštní cena za vynikající scénář: Gwendolyn Bellmann a Franziska Schlotterer za Totgeschwiegen
- Zvláštní cena za vynikající výkon: soubor herců z Kolínského krále
- Nominované filmy:
- Amen Saleikum - Veselé Vánoce (SRF)
- Poslední problém (ORF / Arte)
- The Unword (ZDF)
- Kolínský král (WDR)
- Řízené (RBB / NDR)
- Muži (BR / Arte)
- Místo činu: Nechejte Měsíc stát na obloze (BR)
- Deadly Silence (ZDF)
- Čtyři řetězce (ORF)
- Protože jsi můj (SWR)
- 9 dní vzhůru (ProSieben)
Cena diváků 3sat
Cena diváka 3 dosud neudělené se uděluje od roku 1996 v rámci televizního filmového festivalu Baden-Baden jednomu z dvanácti filmů účastnících se soutěže, které byly nominovány provozovateli vysílání nebo Německou akademií múzických umění. Diváci televizního programu 3sat , který bude filmy během festivalu vysílat, mohou hlasovat telefonicky ( TED ) a na internetu. Cenu získal film, který získal nejvíce hlasů.
Vítězové cen
- 1996: Pakt - Když děti zabíjejí ( Sat.1 )
- 1997: Lamorte ( ORF )
- 1998: Ke konci noci ( SWR )
- 1999: The Model Boys ( ZDF )
- 2000: The Phantom ( ProSieben )
- 2001: Vydavatel ( NDR / WDR )
- 2002: Hope dies last (NDR)
- 2003: Švábské děti ( BR / SWR / ORF / SF )
- 2004: Bootcamp experiment (ProSieben)
- 2005: Maria's Last Journey (BR)
- 2006: Moje bláznivá turecká svatba (ProSieben)
- 2007: Nasazení v Hamburku - poslední test (ZDF)
- 2008: Nikdy si nemůžete být jisti (WDR)
- 2009: Paní Böhmová říká ne (WDR)
- 2010: Live is Life - Die Spätzünder (ORF / SWR)
- 2011: Domácí video (NDR, BR, Arte)
- 2012: Poslední krásný den (WDR)
- 2013: Zánik (ORF / SWR)
- 2014: Tatort: Born in Pain ( hr / Das Erste )
- 2015: Neposlušní (ProSiebenSat.1)
- 2016: Part of Us (BR)
- 2017: Cukrový písek (BR, ARD Degeto, MDR)
- 2018: Kästner a malé úterý (ARD Degeto, WDR, ORF)
- 2019: Silent Screams (ZDF)
- 2020: Protože jsi můj (SWR)
Hvězda MFG Baden-Baden
Hvězda MFG Baden-Baden je každoroční ocenění mladého režiséra v rámci festivalu televizního filmu Baden-Baden MFG Medien- und Filmgesellschaft Baden-Württemberg . Porota nominuje čtyři první nebo druhé dílo filmových režisérů, které dosud nebyly vysílány v televizi. Po veřejném promítání filmů na festivalu proběhne diskuse s režiséry. Vedení festivalu a Baden-Württembergská mediální a filmová společnost vybere jako porotce jednu osobu, která své rozhodnutí zdůvodní pochvalným projevem. Laureát získává od MFG zvláštní příspěvek na další vzdělávání, od roku 2009 stipendium na tříměsíční pobyt ve Villa Aurora v Los Angeles. V roce 2000 byla cena mladých talentů udělena poprvé jako MFG Shooting Star a od roku 2001 jako MFG Star Baden-Baden .
Vítězové cen
- 2000: Nicole Weegmann za Wolfsheim ; Porotce: Detlev Buck
- 2001: Maria Speth pro Into the Day ; Porotce: Esther Gronenborn
- 2002: Ulrich Köhler pro bungalov ; Porotce: Andreas Dresen
- 2003: Hans Steinbichler pro Hierankl ; Porotce: Hendrik Handloegten
- 2004: Katinka Feistl pro Jsem sexy? ; Porotce: Max Färberböck
- 2005: Aelrun Goette pro Unter dem Eis ; Porotce: Dennis Gansel
- 2006: Alain Gsponer pro Real Life (Boom!) ; Porotce: Nina Grosse
- 2007: Bastian Günther pro autopilota ; Porotce: Beate Langmaack
- Také nominováni:
- Ingo Rasper pro čistou chuť (SWR)
- Robert Thalheim pro Nakonec jsou tu turisté (ZDF)
- Jan-Christoph Glaser a Ingo Haeb za neandertálce (ZDF, Arte)
- Také nominováni:
- 2008: Christian Schwochow pro listopadové dítě ; Porotce: Matthias Brandt
- Také nominováni:
- Matthias Kiefersauer pro Baching (BR)
- Alejandro Cardenas-Amelio za slzy mé matky (ZDF)
- Nana Neul for My Friend from Faro (WDR)
- Také nominováni:
- 2009: Marc Rensing pro Parkour (SWR); Porotce: Michael Verhoeven
- Také nominováni:
- Sinan Akkuş pro Evet, chci! (RBB)
- Susanne Schneider pro The day is coming (SWR)
- Ali Samadi Ahadi za Salami Aleikum (ZDF)
- Také nominováni:
- 2010: Oliver Kienle za film Až do krve - Brothers on Probation (SWR); Porotce: Hans-Christoph Blumenberg
- Také nominováni:
- Feo Aladağ pro Die Fremde (WDR)
- Lancelot von Naso pro příměří (ZDF)
- Burhan Qurbani pro Shahada (ZDF)
- Také nominováni:
- 2011: David Wnendt za Kriegerin (ZDF); Porotce Kai Wessel
- Také nominováni:
- Florian Cossen pro Das Lied in mir (BR, SWR)
- Brigitte Maria Bertele pro Der Brand (SWR)
- Sophie Heldman pro bohaté barvy proti černé (WDR)
- Také nominováni:
- 2012: Leo Khasin pro Kaddish pro přítele ; Porotkyně Vivian Naefe
- Také nominováni:
- Toke Constantin Hebbeln pro Chtěli jsme jít na moře
- Sabine Bernardi pro Romeos
- Lars-Gunnar Lotz za vinu jsou vždy ostatní
- Také nominováni:
- 2013: Axel Ranisch pro Cítím diskotéku
- Také nominováni:
- 2014: Philipp Leinemann za We Were Kings (ZDF, Arte); Porotce: Ina Weisse
- Také nominováni:
- Johannes Naber za čas kanibalů (WDR, Arte, BR)
- Christina Schiewe pro Be my Baby (ZDF)
- Frederik Steiner pro And I will be dead zítra v poledne (SWR, Arte)
- Také nominováni:
- 2015: Marc Brummund za Freistatt (SWR / WDR / SR / NDR / Arte); Porotce: Rosa von Praunheim
- Také nominováni:
- Sonja Heiss pro Hedi Schneider je zaseknutá (ZDF / Arte)
- Sebastian Ko pro Wir Monster (WDR / Arte)
- Thomas Stuber pro Herberta (MDR / Arte / HR)
- Také nominováni:
- 2016: Visar Morina pro Babai (WDR); Porotce: Matti Geschonneck
- Také nominováni:
- Anne Zohra Berrached po dobu 24 týdnů (ZDF)
- Piotr J. Lewandowski pro Jonathana (SWR, WDR, HR, Arte)
- Florian Schnell pro offline - život není bonusová úroveň (SWR, Arte, BR)
- Také nominováni:
- 2017: Ali Soozandeh za Teherán Tabu (ZDF / Arte); Porotce: Dorothee Schön
- Také nominováni:
- 2018: Felix Hassenfratz pro ztracené ; Porotce: Hans Steinbichler
- Také nominováni:
- 2019: Nora Fingscheidt pro systém sprinklerů ; Porotce: Hermine Huntgeburth
- Také nominováni:
- 2020: byli nominováni:
Cena Hanse Abicha
Nedotovaného Hans Prize Abich byl oceněn na festivalu v televizním filmu od roku 2004 za zvláštní zásluhy v oblasti televizního filmu. Je pojmenována podle filmového a televizního producenta, mediálního manažera, dlouholetého programového ředitele ARD a spoluzakladatele festivalu Hanse Abicha , který zemřel v roce 2003 .
Vítězové cen
- 2004: Dominik Graf
- 2005: Heinrich Breloer
- 2006: Nico Hofmann
- 2007: Edgar Reitz
- 2008: Hans Janke
- 2009: Bettina Reitz
- 2010: Matti Geschonneck
- 2011: Senta Berger
- 2012: Klaus Doldinger
- 2013: Gabriela Sperl
- 2014: Liane Jessen
- 2015: Matthias Brandt
- 2016: Günter Schütter
- 2017: To Dorthe Braker (casting agent)
- 2018: Claudia Tronnier (vedoucí redakčního týmu ZDF, Das kleine Fernsehspiel )
- 2019: Julia z Heinzu
- 2020: Anke Greifeneder
Cena studentské poroty
Cenu studentské poroty udělují studenti filmové akademie Bádensko-Württembersko mezi filmy účastnícími se festivalové soutěže.
- 2004: Hotte v ráji
- 2007: Dobré ráno, pane Grote
- 2008: Nikdy si nemůžete být jisti
- 2009: Mogadišo
- 2010: jaro na podzim
- 2011: domácí video
- 2012: ráno moře
- 2013: Kreutzer přichází ... do nemocnice
- 2014: Místo činu: Narodil se v bolesti
- 2015: Skvělý odchod
- 2016: Pachatelé - dnes to není každý den . Čestné uznání, kdybyste jen věděli, jak je to tu krásné .
- 2017: Cena nebyla udělena, protože „ani jeden film nebyl schopen skutečně inspirovat ani jednoho člena poroty“.
- 2018: Pia Hierzegger za scénář pro Die Notlüge
- 2019: Místo činu: Murot a svišť ; Čestné uznání pro Tatort: Forever and You
webové odkazy
Individuální důkazy
- ↑ TV Film Award 1964 do současnosti , zpřístupněno 24. srpna 2011
- ↑ Karl-Otto Saur ve společnosti kress , zpřístupněno 24. srpna 2011
- ^ Změny na televizním filmovém festivalu Baden-Baden. In: Blickpunkt: Film. 13. listopadu 2015, zpřístupněno 1. prosince 2019 .
- ↑ Archiv 2000 až 1964. ( Memento od 19. března 2005 v internetovém archivu ) Německá akademie múzických umění
- ↑ Programová brožura 2007 ( Memento ze dne 21. srpna 2010 v internetovém archivu ; PDF; 3,5 MB)
- ↑ a b c d e „Moje dcera Anne Frank“ vyhrála cenu za televizní film v Baden-Badenu. Tisková zpráva z televizního filmového festivalu Baden-Baden 27. listopadu 2015.
- ↑ Vítězství favoritů v Baden-Badenu. In: Blickpunkt: Film z 25. listopadu 2016.
- ↑ a b c d Axel Weidemann: Televizní oči v propasti. www.faz.net, 5. prosince 2017, přístup 5. prosince 2017 .
- ↑ Soutěž 2017 . Citováno 28. listopadu 2017.
- ↑ Důvod pro udělení ceny televizního filmu Německé akademie múzických umění 2018. Televizní filmový festival Baden-Baden, přístupný 1. prosince 2018 .
- ↑ a b c d Vítězové festivalu TV Film 2018. Festival TV Film Baden-Baden, 30. listopadu 2018, přístup 1. prosince 2018 .
- ^ Důvod zvláštní ceny za režii v roce 2018. TV filmový festival Baden-Baden, přístupný 1. prosince 2018 .
- ↑ Důvod pro hereckou cenu 2018. TV filmový festival Baden-Baden, přístupný 1. prosince 2018 .
- ↑ Čestné uznání. Baden-Baden TV Film Festival, přístup 1. prosince 2018 .
- ↑ Porota 2018. Baden-Baden TV Film Festival, přístup 1. prosince 2018 .
- ↑ Všechny soutěžní filmy 2018. Baden-Baden TV Film Festival, přístup 1. prosince 2018 .
- ↑ a b c d Ceny pro rok 2019. TV filmový festival Baden-Baden, přístup 1. prosince 2019 .
- ↑ Všechny soutěžní filmy 2019. Baden-Baden TV Film Festival, přístup 1. listopadu 2019 .
- ↑ a b c d televizní filmová cena v Baden-Badenu za sociální drama. In: ORF.at . 27. listopadu 2020, zpřístupněno 28. listopadu 2020 .
- ↑ Všechny soutěžní filmy 2020. Baden-Baden TV Film Festival, zpřístupněno 13. října 2020 .
- ↑ Cena publika 3sat. Televizní filmový festival Baden-Baden, přístupný 30. listopadu 2019 .
- ↑ Tatort „Born in Pain“ zvítězil - hlasovali 3 diváci. (Již není k dispozici on-line). 3sat , 21.listopadu 2014, archivovány od originálu dne 29. listopadu 2014 ; Citováno 22. listopadu 2014 .
- ↑ „Část z nás“ získává cenu publika 3sat -. Citováno 26. listopadu 2016 .
- ↑ Cena diváků 3sat: Baden-Baden TV Film Festival. 3sat, zpřístupněno 1. prosince 2019 .
- ↑ Maria Speth je MFG-Star 2001 ( memento ze dne 29. října 2004 v internetovém archivu ), Filmbüro BW, požádáno 8. dubna 2019
- ↑ Freundesleben - Das Fernsehfilm-Festival Baden-Baden, 14. vydání ( Memento ze dne 13. října 2007 v internetovém archivu ), epd medien č. 94, 30. listopadu 2002
- ↑ Handloegten zakrátko vstoupil za nemocnou Doris Dörrie : Blickpunkt Film - 15. televizní filmový festival v Baden-Badenu: Pozdní štěstí pro Baierovy „švábské děti“ . Citováno 15. prosince 2009
- ^ Ročenka ZDF 2004: televizní ceny a ceny , zpřístupněno 24. srpna 2011
- ↑ Celovečerní film ZDF / ARTE „Teheran Tabu“ získal na MFF v Baden-Badenu cenu mladých talentů „MFG Star“ . Článek ze dne 1. prosince 2017, přístup 2. prosince 2017.
- ↑ Hermine Huntgeburth - porotkyně MFG 2019. TV filmový festival Baden-Baden, přístup 1. prosince 2019 .
- ↑ a b 16. televizní filmový festival: Dominik Graf odchází pryč. Kino.de , zpřístupněno 24. srpna 2011
- ↑ TV Film Festival si vybírá Geschonnecka a Breloera. Kino.de , zpřístupněno 24. srpna 2011
- ↑ Cena Hanse Abicha 2017 pro An Dorthe Braker. In: fernsehfilmfestival.de. Citováno 28. listopadu 2017 .
- ↑ Cena Hanse Abicha 2019 pro Julii von Heinz. Festival televizního filmu Baden-Baden, přístup 6. listopadu 2019 .
- ↑ fernsehfilmfestival.de zpřístupněno 8. března 2021
- ↑ Laudační cena studentské poroty pro „NSU 1: Pachatelé - dnes to není každý den“ (BR). Citováno 7. prosince 2017 .
- ↑ Zvláštní uznání studentské poroty 2016 „Kdybyste věděli, jak je to tu krásné“ (ORF / ARTE). Citováno 7. prosince 2017 .