Všeobecné volby ve Skotsku 2021
Na parlamentní volby ve Skotsku v roce 2021 se konal 6. května 2021. Jednalo se o šesté volby do skotského parlamentu . Ve stejný den proběhly také všeobecné volby ve Walesu , volby starosty Londýna a místní volby ve Velké Británii.
Datum voleb
Podle zákona Scotland Act 1998 se měly konat pravidelné parlamentní volby první čtvrtek v květnu 2020, čtyři roky po volbách v roce 2016 . To datum bylo v rozporu s britskými všeobecnými volbami do roku 2020 . V listopadu 2015 skotská vláda zveřejnila návrh zákona o prodloužení funkčního období Parlamentu na pět let.
Tento zákon byl schválen parlamentem 25. února 2016 a získal královský souhlas 30. března 2016 , čímž byly stanoveny volby na 6. května 2021. Datum může panovník na návrh předsedy lišit až o měsíc. Pokud parlament sám rozhodne, že by měl být rozpuštěn - hlasují pro to nejméně dvě třetiny členů (tj. 86 členů) - navrhne předseda termín mimořádných voleb a parlament je rozpuštěn panovníkem královským vyhlášením.
Volební systém
Na rozdíl od britských všeobecných voleb je skotský parlament volen podle smíšeného poměrného systému . Ze 129 poslanců je 73 voleno prostou většinou ve svých volebních obvodech.
Dalších 56 volených zástupců je určeno v osmi skotských regionech: Hlasy pro sedm regionálních zástupců jsou rozděleny mezi strany podle D'Hondtovy procedury , takže výsledek co nejvíce odpovídá poměrnému zastoupení. Neexistuje žádná regulace pro převislé mandáty . Volební věk byl snížen z 18 až 16 let na základě rozhodnutí skotského parlamentu v roce 2015.
Strany a kandidáti
Nejlepší kandidáti | |||
---|---|---|---|
Politická strana: | |||
Skotská národní strana (SNP) |
Skotská konzervativní a unionistická strana (konzervativní) |
Scottish Labour Party (Labour) |
Skotská strana zelených (zelená) |
Vedoucí strany: | |||
Nicola Sturgeon | Douglas Ross | Anas Sarwar | Lorna Slater / Patrick Harvie |
Politická orientace: | |||
Skotský separatismus , levicový liberalismus |
Konzervatismus , skotský unionismus |
Sociální demokracie , skotský unionismus |
Zelená politika , skotský separatismus |
Nejlepší kandidáti | |||
---|---|---|---|
Politická strana: | |||
Skotští liberální demokraté (Lib. Dem.) |
Reform UK | Alba party |
Vše za jednotu (AFU) |
Vedoucí strany: | |||
Willie Rennie |
Michelle Ballantyne (lídrka britské reformy ve skotském parlamentu) |
Alex Salmond | George Galloway |
Politická orientace: | |||
Liberalismus , skotský unionismus |
Pro-brexit , skepticismus v EU , pravicový populismus |
Skotský separatismus | Skotský unionismus |
Průzkum
Předpovědi voleb
Rozhodující otázkou pro anketáře bylo, zda SNP dosáhne absolutní většiny. Šance jsou 50:50, uvedl výzkumník voleb John Curtice .
kurs
Níže uvedený diagram ukazuje historii hlasování pro volební volební obvod.
Výsledek
- Oficiální konečný výsledek
Skotské všeobecné volby 2021 | ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Politická strana | Personalizované poměrné zastoupení | Celkové mandáty |
||||||||||||||
Přímé mandáty volebních obvodů | Region (seznam mandátů) | |||||||||||||||
hlasy | % | +/- | Pověření | +/- | hlasy | % | +/- | Pověření | +/- | Pověření | +/- | % | ||||
SNP | 1291204 | 47.7 | 1.2 | 62 | 3 | 1,094,374 | 40.3 | 1.4 | 2 | 2 | 64 | 1 | 49.6 | |||
Konzervativní | 592,518 | 21.9 | 0.1 | 5 | 2 | 637,131 | 23.5 | 0,6 | 26 | 2 | 31 | 24.0 | ||||
Práce | 584 392 | 21.6 | 1.0 | 2 | 1 | 485,819 | 17.9 | 1.2 | 20 | 1 | 22 | 2 | 17.1 | |||
Zelená | 34,990 | 1.3 | 0,7 | 0 | 220,324 | 8.1 | 1.5 | 8. | 2 | 8. | 2 | 6.2 | ||||
Lib Dem | 187 746 | 6.9 | 0.9 | 4. místo | 137,152 | 5.1 | 0.1 | 0 | 1 | 4. místo | 1 | 3.1 | ||||
Alba | - | - | - | - | - | 44 913 | 1.7 | Nový | 0 | Nový | 0 | Nový | 0,0 | |||
Vše za jednotu | - | - | - | - | - | 23 299 | 0,9 | Nový | 0 | Nový | 0 | Nový | 0,0 | |||
Skotská rodinná párty | 2734 | 0,1 | Nový | 0 | Nový | 16 085 | 0,6 | Nový | 0 | Nový | 0 | Nový | 0,0 | |||
Nezávislý zelený hlas | - | - | - | - | - | 9 756 | 0,4 | Nový | 0 | Nový | 0 | Nový | 0,0 | |||
Zrušte stranu skotského parlamentu | - | - | - | - | - | 7 262 | 0,3 | Nový | 0 | Nový | 0 | Nový | 0,0 | |||
Aliance svobody | 1154 | 0,0 | Nový | 0 | Nový | 6 271 | 0.2 | Nový | 0 | Nový | 0 | Nový | 0,0 | |||
Reform UK | - | - | - | - | - | 5,793 | 0.2 | Nový | 0 | Nový | 0 | Nový | 0,0 | |||
Liberálnost | 1.913 | 0,1 | 0,1 | 0 | 4 988 | 0.2 | 0,1 | 0 | 0 | 0,0 | ||||||
UKIP | 699 | 0,0 | 0 | 3848 | 0,1 | 1.9 | 0 | 0 | 0,0 | |||||||
Dobré životní podmínky zvířat | - | - | - | - | - | 2392 | 0,1 | 0 | 0 | 0,0 | ||||||
Strana pro rovnost žen | - | - | - | - | - | 1896 | 0,1 | 0.2 | 0 | 0 | 0,0 | |||||
TUSC | 959 | 0,0 | 0.1 | 0 | 1404 | 0,1 | 0 | 0 | 0,0 | |||||||
Obnovte Skotsko | 1192 | 0,0 | Nový | 0 | Nový | 1149 | 0,0 | Nový | 0 | Nový | 0 | Nový | 0,0 | |||
Komunistický | 194 | 0,0 | 0 | 1142 | 0,0 | 0 | 0 | 0,0 | ||||||||
Obnovte Británii | - | - | - | - | - | 493 | 0,0 | Nový | 0 | Nový | 0 | Nový | 0,0 | |||
Scotia Future | 1032 | 0,0 | Nový | 0 | Nový | 451 | 0,0 | Nový | 0 | Nový | 0 | Nový | 0,0 | |||
SDP | - | - | - | - | - | 405 | 0,0 | Nový | 0 | Nový | 0 | Nový | 0,0 | |||
Uspořádat párty | 114 | 0,0 | Nový | 0 | Nový | 174 | 0,0 | Nový | 0 | Nový | 0 | Nový | 0,0 | |||
Vanguard party | 67 | 0,0 | Nový | 0 | Nový | 92 | 0,0 | Nový | 0 | Nový | 0 | Nový | 0,0 | |||
Liberální strana | 102 | 0,0 | Nový | 0 | Nový | - | - | - | - | - | 0 | Nový | 0,0 | |||
Nezávislý | 5 673 | 0,0 | 0 | 6.122 | 0,1 | 0,1 | 0 | 0 | 0,0 | |||||||
celkový | 2,706,683 | 100% | 73 | 2712735 | 100% | 56 | 129 | 100% |
Počet oprávněných voličů | volební účast | |
---|---|---|
% | +/- | |
4 280 785 | 63 | 7.6 |
Shrnutí výsledků voleb
Přímé mandáty volebních obvodů | ||||
---|---|---|---|---|
SNP | 47,7% | |||
Konzervativní | 21,9% | |||
Práce | 21,6% | |||
Lib Dem | 6,9% | |||
Zelená | 1,3% | |||
V opačném případě. | 0,6% | |||
Region (seznam mandátů) | ||||
---|---|---|---|---|
SNP | 40,3% | |||
Konzervativní | 23,5% | |||
Práce | 17,9% | |||
Zelená | 8,1% | |||
Lib Dem | 5,1% | |||
Alba | 1,7% | |||
V opačném případě. | 3,4% | |||
Křesla parlamentu | ||||
---|---|---|---|---|
SNP | 49,6% | |||
Konzervativní | 24,0% | |||
Práce | 17,1% | |||
Zelená | 6,2% | |||
Lib Dem | 3,1% | |||
Detaily
Výsledky voleb podle volebních oblastí jsou uvedeny níže.
Střední Skotsko
Přímé pověření
Následující přímé mandáty byly získány ve volebních obvodech volební oblasti centrálního Skotska :
Volební obvod | Zvolený | |||
---|---|---|---|---|
Poslanci | Politická strana | ± | ||
Airdrie a Shotts | Neil Gray | SNP | držený | |
Coatbridge a Chryston | Fulton MacGregor | SNP | držený | |
Cumbernauld a Kilsyth | Jamie Hepburn | SNP | držený | |
East Kilbride | Collette Stevenson | SNP | držený | |
Falkirk východ | Michelle Thomson | SNP | držený | |
Falkirk West | Michael Matheson | SNP | držený | |
Hamilton, Larkhall a Stonehouse | Christina McKelvie | SNP | držený | |
Motherwell a Wishaw | Clare Adamson | SNP | držený | |
Uddingston a Bellshill | Stephanie Callaghan | SNP | držený |
Seznam mandátů
Kromě přímých mandátů byly získány následující mandáty:
Politická strana | Poslanci | Sedadla | ± | hlasy | % | ± | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Práce |
Richard Leonard Monica Lennon Mark Griffin |
3 | -1 | 77 623 | 23.7 | -1,1 | |
Konzervativní |
Stephen Kerr Graham Simpson Meghan Gallagher |
3 | ± 0 | 59,856 | 18.3 | +2,2 | |
Zelená | Gillian MacKay | 1 | +1 | 19 512 | 6. | +1.3 |
Glasgow
Přímé pověření
Následující přímé mandáty byly získány ve volebních obvodech volební oblasti Glasgow :
Volební obvod | Zvolený | |||
---|---|---|---|---|
Poslanci | Politická strana | ± | ||
Glasgow Anniesland | Bill Kidd | SNP | držený | |
Glasgow Cathcart | James Dornan | SNP | držený | |
Glasgow Kelvin | Kaukab Stewart | SNP | držený | |
Glasgow Maryhill a Springburn | Bob Doris | SNP | držený | |
Glasgow Pollok | Humza Yousaf | SNP | držený | |
Glasgow Provan | Ivan McKee | SNP | držený | |
Glasgow Shettleston | John Mason | SNP | držený | |
Glasgow Southside | Nicola Sturgeon | SNP | držený | |
Rutherglen | Clare Haugheyová | SNP | držený |
Seznam mandátů
Kromě přímých mandátů byly získány následující mandáty:
Politická strana | Poslanci | Sedadla | ± | hlasy | % | ± | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Práce |
Pauline McNeill Anas Sarwar Paul Sweeney Pam Duncan-Glancy |
4. místo | ± 0 | 74 088 | 24.3 | +0,5 | |
Konzervativní |
Annie Wells Sandesh Gulhane |
2 | ± 0 | 37,027 | 12.1 | +0,2 | |
Zelená | Patrick Harvie | 1 | ± 0 | 36 114 | 11.8 | +2,4 |
Vysočiny a ostrovy
Přímé pověření
Následující přímé mandáty byly získány ve volebních obvodech volební oblasti Vysočina a ostrovy :
Volební obvod | Zvolený | |||
---|---|---|---|---|
Poslanci | Politická strana | ± | ||
Argyll a Bute | Jenni Minto | SNP | držený | |
Caithness, Sutherland a Ross | Maree Todd | SNP | držený | |
Inverness a Nairn | Fergus Ewing | SNP | držený | |
Moray | Richard Lochhead | SNP | držený | |
Na h-Eileanan na Iar | Alasdair Allan | SNP | držený | |
Orkneje | Liam McArthur | Lib Dem | držený | |
Shetlandy | Beatrice Wishart | Lib Dem | držený | |
Skye, Lochaber a Badenoch | Kate Forbes | SNP | držený |
Seznam mandátů
Kromě přímých mandátů byly získány následující mandáty:
Politická strana | Poslanci | Sedadla | ± | hlasy | % | ± | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Konzervativní |
Douglas Ross Donald Cameron Edward Mountain Jamie Halcro Johnston |
4. místo | +1 | 60 779 | 25.4 | +3,6 | |
SNP | Emma Roddick | 1 | ± 0 | 96 433 | 40.4 | +0,7 | |
Práce | Rhoda Grant | 1 | -1 | 22 713 | 9.5 | -1,7 | |
Zelená | Ariane Burgess | 1 | ± 0 | 17 729 | 7.4 | +0,2 |
Lothian
Přímé pověření
Ve volebních obvodech volebního regionu získal Lothian následující přímé mandáty:
Volební obvod | Zvolený | |||
---|---|---|---|---|
Poslanci | Politická strana | ± | ||
Almond Valley | Angela Constance | SNP | držený | |
Edinburgh Central | Angus Robertson | SNP | získal | |
Východní Edinburgh | Ash Denham | SNP | držený | |
Edinburgh Northern a Leith | Ben Macpherson | SNP | držený | |
Edinburgh Pentlands | Gordon MacDonald | SNP | držený | |
Edinburgh Southern | Daniel Johnson | Práce | držený | |
Edinburgh Western | Alex Cole-Hamilton | Lib Dem | držený | |
Linlithgow | Fiona Hyslop | SNP | držený | |
Midlothian North a Musselburgh | Colin Beattie | SNP | držený |
Seznam mandátů
Kromě přímých mandátů byly získány následující mandáty:
Politická strana | Poslanci | Sedadla | ± | hlasy | % | ± | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Konzervativní |
Miles Briggs Sue Webber Jeremy Balfour |
3 | ± 0 | 78 595 | 19.9 | -3,0 | |
Práce |
Sarah Boyack Foysol Choudhury |
2 | ± 0 | 76 689 | 19.4 | -1,4 | |
Zelená |
Alison Johnstone Lorna Slater |
2 | ± 0 | 49 984 | 12.7 | +2,1 |
Střední Skotsko a Fife
Přímé pověření
Následující přímé mandáty byly získány ve volebních obvodech volební oblasti Střední Skotsko a Fife :
Volební obvod | Zvolený | |||
---|---|---|---|---|
Poslanci | Politická strana | ± | ||
Clackmannanshire a Dunblane | Keith Brown | SNP | držený | |
Cowdenbeath | Annabelle Ewing | SNP | držený | |
Dunfermline | Shirley-Anne Somerville | SNP | držený | |
Kirkcaldy | David Torrance | SNP | držený | |
Mid Fife a Glenrothes | Jenny Gilruth | SNP | držený | |
North East Fife | Willie Rennie | Lib Dem | držený | |
Perthshire North | John Swinney | SNP | držený | |
Perthshire South a Kinross-hrabství | Jim Fairlie | SNP | držený | |
Stirling | Evelyn Tweed | SNP | držený |
Seznam mandátů
Kromě přímých mandátů byly získány následující mandáty:
Politická strana | Poslanci | Sedadla | ± | hlasy | % | ± | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Konzervativní |
Murdo Fraser Elizabeth Smith Dean Lockhart Alexander Stewart |
4. místo | ± 0 | 85,909 | 25.0 | -0,2 | |
Práce |
Claire Brennan-Baker Alex Rowley |
2 | ± 0 | 52 626 | 15.3 | -2,3 | |
Zelená | Mark Ruskell | 1 | ± 0 | 28,654 | 8.3 | +2,2 |
Severovýchodní Skotsko
Přímé pověření
Následující přímé mandáty byly získány ve volebních obvodech volební oblasti severovýchodního Skotska :
Volební obvod | Zvolený | |||
---|---|---|---|---|
Poslanci | Politická strana | ± | ||
Aberdeen Central | Kevin Stewart | SNP | držený | |
Aberdeen Donside | Jackie Dunbar | SNP | držený | |
Aberdeen Jižní a Severní Kincardine | Audrey Nicoll | SNP | držený | |
Aberdeenshire východ | Gillian Martin | SNP | držený | |
Aberdeenshire West | Alexander Burnett | Konzervativní | držený | |
Angus North a Mearns | Mairi Gougeon | SNP | držený | |
Angus jih | Graeme Dey | SNP | držený | |
Banffshire a pobřeží Buchanu | Karen Adam | SNP | držený | |
Dundee City East | Shona Robison | SNP | držený | |
Dundee City West | Joe FitzPatrick | SNP | držený |
Seznam mandátů
Kromě přímých mandátů byly získány následující mandáty:
Politická strana | Poslanci | Sedadla | ± | hlasy | % | ± | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Konzervativní |
Liam Kerr Douglas Lumsden Maurice Golden Tess White |
4. místo | ± 0 | 110 555 | 30.6 | +2,6 | |
Práce |
Michael Marra Mercedes Villalba |
2 | ± 0 | 41 062 | 11.4 | -1,2 | |
Zelená | Maggie Chapman | 1 | +1 | 22 735 | 6.3 | +1.4 | |
Lib Dem | 0 | -1 | 18,051 | 5.0 | -1,0 |
Jižní Skotsko
Přímé pověření
Následující přímé mandáty byly získány ve volebních obvodech volební oblasti jižního Skotska :
Volební obvod | Zvolený | |||
---|---|---|---|---|
Poslanci | Politická strana | ± | ||
Ayr | Siobhian Brown | SNP | získal | |
Carrick, Cumnock a Doon Valley | Elena Whitham | SNP | držený | |
Clydesdale | Mairi McAllan | SNP | držený | |
Dumfriesshire | Oliver Mundell | Konzervativní | držený | |
East Lothian | Paul McLennan | SNP | získal | |
Ettrick, Roxburgh a Berwickshire | Rachael Hamilton | Konzervativní | držený | |
Galloway a West Dumfries | Finlay Carson | Konzervativní | držený | |
Kilmarnock a Irvine Valley | Willie Coffey | SNP | držený | |
Midlothian South, Tweeddale a Lauderdale | Christine Grahame | SNP | držený |
Seznam mandátů
Kromě přímých mandátů byly získány následující mandáty:
Politická strana | Poslanci | Sedadla | ± | hlasy | % | ± | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Konzervativní |
Craig Hoy Brian Whittle Sharon Dowey |
3 | +1 | 121 730 | 33.5 | +1.4 | |
Práce |
Colin Smyth Carol Mochan Martin Whitfield |
3 | +1 | 57 236 | 15.7 | -2,1 | |
SNP | Emma Harper | 1 | -2 | 136 741 | 37.6 | -0,7 |
Západní Skotsko
Přímé pověření
Následující přímé mandáty byly získány ve volebních obvodech volební oblasti západního Skotska :
Volební obvod | Zvolený | |||
---|---|---|---|---|
Poslanci | Politická strana | ± | ||
Clydebank a Milngavie | Marie McNair | SNP | držený | |
Cunninghame North | Kenneth Gibson | SNP | držený | |
Cunninghame South | Ruth Maguire | SNP | držený | |
Dumbarton | Jackie Baillie | Práce | držený | |
Eastwood | Jackson Carlaw | Konzervativní | držený | |
Greenock a Inverclyde | Stuart McMillan | SNP | držený | |
Paisley | George Adam | SNP | držený | |
Sever a západ Renfrewshire | Natalie Don | SNP | držený | |
Renfrewshire South | Tom Arthur | SNP | držený | |
Strathkelvin a Bearsden | Rona Mackay | SNP | držený |
Seznam mandátů
Kromě přímých mandátů byly získány následující mandáty:
Politická strana | Poslanci | Sedadla | ± | hlasy | % | ± | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Práce |
Neil Bibby Katy Clark Paul O'Kane |
3 | ± 0 | 83 782 | 22.2 | -0,3 | |
Konzervativní |
Russell Findlay Jamie Greene Pam Gosal |
3 | ± 0 | 82 640 | 21.9 | -0,3 | |
Zelená | Ross Greer | 1 | ± 0 | 26 632 | 7.1 | +1.8 |
Vládní formace
SNP minula absolutní většinu o jedno křeslo. Po volbách se objevily úvahy o tom, jak usilovat o menšinovou vládu , jak tomu bylo od roku 2016 . Sturgeon byl tedy 18. května 2021 znovu zvolen předsedou vlády a složil přísahu o jeden den později. Současně se ujala úřadu nová vláda . Kromě toho byla zahájena jednání se Zelenými o vytvoření koalice . Tyto lepící body jsou na jedné straně jejich odmítnutí expanze skotské silniční sítě a pokračování v rozsáhlých produkce surové ropy a zemního plynu, jakož i jejich požadavky na vyšší daně pro bohaté a vyřazování z akvakultury z lososa . Předsedkyně Zelených Slater popsala způsob, jak vyloučit sporné body v koaliční dohodě, aby bylo možné v případě potřeby hlasovat proti SNP.
Maličkosti
Nově zvolené poslankyně Kaukab Stewart a Pam Gosal jsou prvními poslankyňami ve skotském parlamentu s migrantským původem . Stewart je členem skotské národní strany, narodil se v Pákistánu a získal přímý mandát pro volební obvod Glasgow Kelvin . Gosal je členem konzervativní skotské konzervativní a unionistické strany, je skotský rodák z Glasgow s indickým původem a pohyboval se přes seznam mandátu pro volební region Západní Skotsko se připojuje ke skotskému parlamentu.
Individuální důkazy
- ↑ a b skotský parlament volby 2021. bbc.co.uk, přístup 8. května 2021 (britská angličtina).
- ↑ a b Skotské volby (data) Act 2016. Legislativa.gov.uk, 2016, přístup 9. září 2019 .
- ^ Skotský zákon z roku 1998. 2. Řádné všeobecné volby. Legislativa.gov.uk, 1998, přístup 9. září 2019 .
- ^ Skotský volební věk prošel jednomyslně. 18. června 2015, zpřístupněno 2. května 2016 .
- ^ Pravicově populistické strany volí v Británii dobře . In: The Economist , 15. dubna 2019.
- ↑ Skotsko přejde k volbě osudu na n-tv.de
- ^ Nicola Sturgeon znovu zvolen prvním skotským ministrem. BBC News , 18. května 2021, přístup 3. července 2021. (anglicky)
- ↑ Nicola Sturgeon jmenovala nové sekretářky pro zdraví a školství BBC News, 19. května 2021, přístup 3. července 2021. (anglicky)
- ^ Glen Campbell: Jsou zelení MSP připraveni vstoupit do vlády SNP? BBC News, 3. července 2021, přístupné ve stejný den. (Angličtina)
- ↑ Proč jsou SNP nyní skotská mezinárodní strana. Citováno 10. května 2021 .
- ↑ Skotské volby 2021: Kaukab Stewart je první barevnou ženou zvolenou do Holyroodu. Citováno 8. května 2021 .
- ^ Pam Gosal se stala první indiánkou zvolenou za MSP ve Skotsku. Citováno 10. května 2021 .