Letní olympijské hry / Atletika 1976
Atletika na XXI. olympijské hry | |||
---|---|---|---|
| |||
informace | |||
Datum: | 18. července až 31. července | ||
Místo soutěže: | Montreal | ||
Místo: | Olympijský stadion | ||
Rozhodnutí: | Muži: 23 / Ženy: 14 | ||
← Mnichov 1972 | Moskva 1980 → |
Olympijské hry 1976 (tabulka medaile z atletiky) | |||||
---|---|---|---|---|---|
místo | tým | Celkový | |||
1 | NDR | 11 | 8. místo | 8. místo | 27 |
2 | Spojené státy | 6. místo | 8. místo | 8. místo | 22. místo |
3 | Sovětský svaz | 4. místo | 4. místo | 10 | 18. místo |
4. místo | Polsko | 3 | 2 | - | 5 |
5 | Finsko | 2 | 2 | - | 4. místo |
6. místo | Kuba | 2 | 1 | - | 3 |
7. místo | BR Německo | 1 | 3 | 5 | 9 |
8. místo | Bulharsko | 1 | 2 | 1 | 4. místo |
9 | Jamaica | 1 | 1 | - | 2 |
Nový Zéland | 1 | 1 | - | 2 | |
11 | Francie | 1 | - | - | 1 |
Mexiko | 1 | - | - | 1 | |
Švédsko | 1 | - | - | 1 | |
Trinidad a Tobago | 1 | - | - | 1 | |
Maďarsko | 1 | - | - | 1 | |
16 | Belgie | - | 2 | 1 | 3 |
17. místo | Itálie | - | 1 | - | 1 |
Kanada | - | 1 | - | 1 | |
Portugalsko | - | 1 | - | 1 | |
20. místo | Brazílie | - | - | 1 | 1 |
Československo | - | - | 1 | 1 | |
Velká Británie | - | - | 1 | 1 | |
Rumunsko | - | - | 1 | 1 |
Na XXI. Na olympijských hrách 1976 v Montrealu se v atletice konalo 37 soutěží - 23 pro muže a 14 pro ženy . Místem konání byl olympijský stadion .
Účastníci
Jak už to bylo několikrát předtím, také zde byly značné problémy a zvláštní případy týkající se účasti různých národů na pořádání těchto olympijských her. Nebyla znovu pozvána Čínská lidová republika , která pokračuje, že nebyl členem MOV , ale také Čínská republika (Tchaj -wan) se na rozdíl od předchozích let neúčastnila, protože úředníci nechtěli přijmout, že jejich země pod názvem na Tchaj-wanu byl v by měl proces. Největší rozsah však představoval problém kolem sporu v Jižní Africe . Země sama stále nebyla povolena kvůli své politice apartheidu . Nyní mnoho afrických států také vyzvalo k vyloučení Nového Zélandu, protože tým Nového Zélandu národní ragby zahájil kontroverzní turné po Jižní Africe . Jelikož MOV tento požadavek nesplnil, bojkotovalo tyto hry celkem 28 zemí, včetně 26 z Afriky. A. v atletice to znamenalo, že řada oblíbených kolegů nebyla na začátku.
Rozdělené Německo nyní potřetí soutěžilo se dvěma nezávislými týmy. Oficiální názvy byly jako před čtyřmi lety: „Deutschland“ nebo „Germany“ nebo „Allemagne“ - zkráceně „GER“ - pro Spolkovou republiku Německo a pro NDR „Německá demokratická republika“ nebo „Německá demokratická republika“ nebo „République fédérale d'Allemagne“- zkrátka „DDR“ nebo „NDR“.
Stadion
Olympic Stadium Montreal setkal nejmodernější požadavky, ale dokončena byla až na poslední chvíli. Před začátkem soutěží byly stavební práce tak daleko za plánem, že MOV dokonce uvažoval o tom, že by se olympijské hry konaly na náhradním místě. K tomu nakonec nedošlo. Kruhová dráha na 400 metrů, stejně jako běžecké tratě pro různé soutěže ve skoku a hodu, byly mezitím na všech velkých akcích vyrobeny z plastu a splňovaly nejvyšší standardy. Jak je nyní zvykem, k dispozici bylo osm pruhů, aby se finále mohlo zúčastnit osm účastníků. To bylo také cvičeno v házení disciplín, stejně jako v dlouhém skoku a trojskoku za poslední tři finále.
měřicí technologie
Používání elektronických měřicích přístrojů se mezitím stalo standardem, a to jak pro časy běžců, tak pro vzdálenosti dosažené při skákání a házení. Doby běhu a chůze byly oficiálně udávány ve setinách sekundy, s výjimkou vzdáleností více než deset kilometrů. V hodu diskem , kladivem a oštěpem byla dosažená vzdálenost zaokrouhlena na pětiny centimetru jako dříve.
Soutěže
V nabídce soutěže došlo pouze k jedné změně: v chůzi, formě soutěže, která byla tehdy vyhrazena výhradně pro muže, byla zrušena trasa na 50 km . Jedinou pěveckou soutěží zde v Montrealu byla 20 km chůze , jako obvykle po ulici. Toto zrušení dlouhé pěší vzdálenosti však bylo jedinečné. V roce 1980 byla disciplína opět součástí olympijského programu. Do dnešního dne - k prosinci 2017 - se v oblasti olympijských disciplín mužů nic nezměnilo.
Na druhou stranu pro ženy bylo v budoucnu třeba provést řadu dalších doplňků. Její nejdelší běžeckou soutěží byl stále běh na 1 500 metrů . To by se mělo od roku 1984 změnit . Od té doby byly do olympijského programu postupně přidávány další delší vzdálenosti a také ve skocích, hodech, v chůzi a ve vícebojích by později mělo dojít k postupné úpravě soutěžního katalogu mužů.
Sportovní úspěchy
Úroveň výkonu byla na těchto olympijských hrách také velmi vysoká. V devíti disciplínách bylo devět nových nebo ukončených světových rekordů . V dalších třinácti disciplínách byl olympijský rekord patnáctkrát vylepšen nebo vyrovnán.
Zdaleka nejúspěšnějším národem v atletice byla poprvé NDR s jedenácti olympijskými vítězstvími a osmi stříbrnými a bronzovými medailemi. Spojené státy , které byly v tomto ohledu napřed až do roku 1968 včetně , dokázaly postoupit o jednu pozici výše ze třetího místa, kterého dosáhly v roce 1972 . Dostali šest zlatých, osm stříbrných a osm bronzových. Následoval Sovětský svaz , který v posledních hrách vedl v Poháru národů, každý se čtyřmi zlatými a stříbrnými a deseti bronzovými medailemi. Polsko mělo tři olympijské vítěze v atletice, Finsko a Kuba po dvou. U všech ostatních národů byla na těchto hrách nanejvýš jedna zlatá medaile v atletice.
Čtyři sportovci získali v těchto hrách alespoň dvě zlaté medaile v atletice:
- Lasse Virén ( Finsko ) - Zlato: 5 000 a 10 000 metrů . V roce 1972 zopakoval vítězství jedna-dvě a v maratonu skončil pátý .
- Alberto Juantorena ( Kuba ) - Zlato: závody na 400 a 800 metrů se světovým rekordem nad 800 metrů. K tomu se přidalo jeho sedmé místo s kubánskou štafetou na 4 x 400 metrů
- Tatjana Kasankina ( Sovětský svaz ) - Zlato: závody na 800 a 1 500 metrů se světovým rekordem nad 800 metrů
- Bärbel Eckert ( NDR )-Zlato: běh na 200 metrů a štafeta na 4 x 400 metrů
Kromě toho jsou zvláště pozoruhodné další služby:
- Sovětský triple jumper Viktor Saneyev vyhrál svůj třetí a poslední zlatou medaili v řadě v této disciplíně.
- Renate Stecher ( NDR ) získala zlato ve štafetě na 4 x 100 metrů a dvakrát stříbro v běhu na 100 a 200 metrů .
- Annegret Richter ( BR Německo ) získala zlato na 100 , stříbro v běhu na 200 metrů a bronz ve štafetě 4 na 100 metrů .
- Polský Irena Szewińská získal svůj třetí zlato a pátou medaili v jejích čtvrtých hrách: 1964 - zlato, 4 x 100 metrů relé a stříbro 200 meter run , 1968 - zlato 200 metrů , 1972 - bronz 200 metrů Run a 1976 - zlato 400 m běh
Výsledky muži
100 m
místo | sportovec | země | Čas |
---|---|---|---|
1 | Hasely Crawford | TTO | 10.06 |
2 | Donald Quarrie | DŽEM | 10.08 |
3 | Valerij Boršov | URS | 10,14 |
4. místo | Harvey Glance | Spojené státy | 10.19 |
5 | Guy Abrahams | PÁNEV | 10.25 |
6. místo | Johnny Jones | Spojené státy | 10.27 |
7. místo | Klaus-Dieter Kurrat | NDR | 10,31 |
8. místo | Petar Petrov | BUL | 10,35 |
Finále 24. července
Vítr: −0,01 m / s
200 m
místo | sportovec | země | Čas |
---|---|---|---|
1 | Donald Quarrie | DŽEM | 20.23 |
2 | Billard Hampton | Spojené státy | 20.29 |
3 | Dwayne Evans | Spojené státy | 20,43 |
4. místo | Pietro Mennea | ITA | 20,54 |
5 | Rui da Silva | PODPRSENKA | 20,84 |
6. místo | Bogdan Grzejszczak | PÓL | 20,91 |
7. místo | Colin Bradford | DŽEM | 21.17 |
8. místo | Hasely Crawford | TTO | 79,60 |
Finále 26. července
Vítr: +0,72 m / s
400 m
místo | sportovec | země | Čas |
---|---|---|---|
1 | Alberto Juantorena | MLÁDĚ | 44,26 |
2 | Fred Newhouse | Spojené státy | 44,40 |
3 | Herman Frazier | Spojené státy | 44,95 |
4. místo | Alfons Brijdenbach | BEL | 45.04 |
5 | Maxie Parks | Spojené státy | 45,24 |
6. místo | Rick Mitchell | KONEC | 45,40 |
7. místo | David Jenkins | GBR | 45,57 |
8. místo | Jan Werner | PÓL | 45,63 |
Finále 29. července
800 m
místo | sportovec | země | Čas (min) |
---|---|---|---|
1 | Alberto Juantorena | MLÁDĚ | 1: 43,50 WR |
2 | Ivo Van Damme | BEL | 1: 43,86 |
3 | Rick Wohlhuter | Spojené státy | 1: 44,12 |
4. místo | Willi Wuelbeck | FRG | 1: 45,26 |
5 | Steve Ovett | GBR | 1: 45,44 |
6. místo | Luciano Sušanj | YUG | 1: 45,75 |
7. místo | Sriram Singh | IND | 1: 45,77 |
8. místo | Carlo Grippo | ITA | 1: 48,39 |
Finále 25. července
1500 m
místo | sportovec | země | Čas (min) |
---|---|---|---|
1 | John Walker | NZL | 3: 39,17 |
2 | Ivo Van Damme | BEL | 3: 39,27 |
3 | Paul-Heinz Wellmann | FRG | 3: 39,33 |
4. místo | Eamonn Coghlan | IRL | 3: 39,51 |
5 | Frank Clement | GBR | 3: 39,65 |
6. místo | Rick Wohlhuter | Spojené státy | 3: 40,64 |
7. místo | David Moorcroft | GBR | 3: 40,94 |
8. místo | Graham Crouch | KONEC | 3: 41,80 |
Finále 31. července
5000 m
místo | sportovec | země | Čas (min) |
---|---|---|---|
1 | Opusťte Virén | PLOUTEV | 13: 24,76 |
2 | Dick Quax | NZL | 13: 25,16 |
3 | Klaus-Peter Hildenbrand | FRG | 13: 25,38 |
4. místo | Rod Dixon | NZL | 13: 25,50 |
5 | Brendan Foster | GBR | 13: 26,19 |
6. místo | Willy Polleunis | BEL | 13: 26,99 |
7. místo | Ian Stewart | GBR | 13: 27,65 |
8. místo | Aniceto Simoes | POR | 13: 29,38 |
Finále 30. července
Brendan Foster vytvořil olympijský rekord v rozběhu na 13: 20,34 minuty .
10 000 m
místo | sportovec | země | Čas (min) |
---|---|---|---|
1 | Opusťte Virén | PLOUTEV | 27: 40,38 |
2 | Carlos Lopes | POR | 27: 45,17 |
3 | Brendan Foster | GBR | 27: 54,92 |
4. místo | Tony Simmons | GBR | 27: 56,26 |
5 | Ilie Floroiu | ŘÍM | 27: 59,93 |
6. místo | Mariano Haro | ESP | 28: 00,28 |
7. místo | Marc Smet | BEL | 28: 02,80 |
8. místo | Bernie Ford | GBR | 28: 17,78 |
Finále 26. července
maratón
místo | sportovec | země | Čas (h) |
---|---|---|---|
1 | Waldemar Cierpinski | NDR | 2: 09: 55,0 NEBO |
2 | Frank Shorter | Spojené státy | 2: 10: 45,8 |
3 | Karel Lismont | BEL | 2: 11: 12,6 |
4. místo | Don Kardong | Spojené státy | 2: 11: 15,8 |
5 | Opusťte Virén | PLOUTEV | 2: 13: 10,8 |
6. místo | Jerome Drayton | UMĚT | 2: 13: 30,0 |
7. místo | Leonid Mossejew | URS | 2: 13: 33,4 |
8. místo | Franco Fava | ITA | 2: 14: 24,6 |
31. července
110 m překážek
místo | sportovec | země | Čas |
---|---|---|---|
1 | Guy Drut | FRA | 13.28 |
2 | Alejandro Casañas | MLÁDĚ | 13,33 |
3 | Willie Davenport | Spojené státy | 13,38 |
4. místo | Charles Foster | Spojené státy | 13,41 |
5 | Thomas Munkelt | NDR | 13,44 |
6. místo | James Owens | Spojené státy | 13,73 |
7. místo | Vyacheslav Kulebjakin | URS | 13,93 |
8. místo | Viktor Myasnikov | URS | 13,94 |
Finále 28. července
Vítr: 0,00 m / s
400 m překážek
místo | sportovec | země | Čas |
---|---|---|---|
1 | Edwin Moses | Spojené státy | 47,64 WR |
2 | Michael Shine | Spojené státy | 48,69 |
3 | Jauhen Haurylenka | URS | 49,45 |
4. místo | Quentin Wheeler | Spojené státy | 49,86 |
5 | José Carvalho | POR | 49,94 |
6. místo | Janko Bratanow | BUL | 50,03 |
7. místo | Dámaso Alfonso | MLÁDĚ | 50,19 |
8. místo | Alan Pascoe | GBR | 51,29 |
Finále 25. července
3000 m překážka
místo | sportovec | země | Čas (min) |
---|---|---|---|
1 | Gärderud je jiný | SWE | 8: 08,02 WR |
2 | Bronislaw Malinowski | PÓL | 8: 09.11 |
3 | Frank Baumgartl | NDR | 8: 10,36 |
4. místo | Tapio cantans | PLOUTEV | 8: 12,60 |
5 | Michael Kras | FRG | 8: 20,14 |
6. místo | Euan Robertson | NZL | 8: 21,08 |
7. místo | Dan Glans | SWE | 8: 21,53 |
8. místo | Antonio Campos | ESP | 8: 22,65 |
Finále 28. července
Relé 4 × 100 m
místo | země | Sportovci | Čas |
---|---|---|---|
1 | Spojené státy |
Harvey Glance Johnny Jones Millard Hampton Steve Riddick |
38,33 |
2 | NDR |
Manfred Kokot Jörg Pfeifer Klaus-Dieter Kurrat Alexander Thieme |
38,66 |
3 | Sovětský svaz |
Alexandr Aksinin Nikolai Kolesnikow Juris Silovs Valery Borsow |
38,78 |
4. místo | Polsko |
Andrzej Świerczyński Marian Voronin Bogdan Grzejszczak Zenon Licznerski |
38,83 |
5 | Kuba |
Francisco Gómez Alejandro Casañas Hermes Ramírez Silvio Leonard |
39.01 |
6. místo | Itálie |
Vincenzo Guerini Luciano Caravani Luigi Benedetti Pietro Mennea |
39,08 |
7. místo | Francie |
Jean-Claude Amoureux Joseph Arame Lucien Sainte-Rose Dominique Chauvelot |
39,16 |
8. místo | Kanada |
Hugh Spooner Marvin Nash Albin Dukowski Hugh Fraser |
39,47 |
Finále 31. července
Relé 4 × 400 m
místo | země | Sportovci | Čas (min) |
---|---|---|---|
1 | Spojené státy |
Herman Frazier Benny Brown Fred Newhouse Maxie Parks |
2: 58,65 |
2 | Polsko |
Ryszard Podlas Jan Werner Zbigniew Jaremski Jerzy Pietrzyk |
3: 01,43 |
3 | BR Německo |
Franz-Peter Hofmeister Lothar Krieg Harald Schmid Bernd Herrmann |
3: 01,98 |
4. místo | Kanada |
Ian Seale Don Domansky Leighton Hope Brian Saunders |
3: 02,64 |
5 | Jamaica |
Leighton Priestley Donald Quarrie Colin Bradford Seymour Newman |
3: 02,84 |
6. místo | Trinidad a Tobago |
Mike Solomon Horace Tuitt Joseph Coombs Charles Joseph |
3: 03,46 |
7. místo | Kuba |
Eddy Gutiérrez Dámaso Alfonso Carlos Álvarez Alberto Juantorena |
3: 03,81 |
8. místo | Finsko |
Hannu Mäkelä Ossi Karttunen Stig Lönnqvist Markku Kukkoaho |
3: 06,51 |
Finále 31. července
20 km chůze
místo | sportovec | země | Čas (h) |
---|---|---|---|
1 | Daniel Bautista | MEX | 1: 24: 40,6 NEBO |
2 | Hans-Georg Reimann | NDR | 1: 25: 13,8 |
3 | Peter Frenkel | NDR | 1: 25: 29,4 |
4. místo | Karl-Heinz Stadtmüller | NDR | 1: 26: 50,6 |
5 | Raúl González | MEX | 1: 28: 18.2 |
6. místo | Armando Zambaldo | ITA | 1: 28: 25,2 |
7. místo | Volodymyr Holubnychy | URS | 1: 29: 24,6 |
8. místo | Vittorio Visini | ITA | 1: 29: 31,6 |
23. července
skok vysoký
místo | sportovec | země | Výška (m) |
---|---|---|---|
1 | Jacek Wszoła | PÓL | 2,25 NEBO |
2 | Greg Joy | UMĚT | 2.23 |
3 | Dwight Stones | Spojené státy | 2.21 |
4. místo | Sergej Budalov | URS | 2.21 |
5 | Serhiy Senjukov | URS | 2.18 |
6. místo | Rodolfo Bergamo | ITA | 2.18 |
7. místo | Rolf Beilschmidt | NDR | 2.18 |
8. místo | Jesper Tørring | THE | 2.18 |
Finále 31. července
Skok o tyči
místo | sportovec | země | Výška (m) |
---|---|---|---|
1 | Tadeusz Ślusarski | PÓL | 5,50 ORe |
2 | Antti Kalliomäki | PLOUTEV | 5,50 ORe |
3 | David Roberts | Spojené státy | 5,50 ORe |
4. místo | Patrick Abada | FRA | 5.45 |
5 | Wojciech Buciarski | PÓL | 5.45 |
6. místo | Earl Bell | Spojené státy | 5.45 |
7. místo | Jean-Michel Bellot | FRA | 5.40 |
8. místo | Itsuo Takanezawa | JPN | 5.40 |
Finále 26. července
Skok do dálky
místo | sportovec | země | Šířka (m) |
---|---|---|---|
1 | Arnie Robinson | Spojené státy | 8,35 |
2 | Randy Williams | Spojené státy | 8.11 |
3 | Frank Wartenberg | NDR | 8,02 |
4. místo | Jacques Rousseau | FRA | 8.00 |
5 | João Carlos de Oliveira | PODPRSENKA | 8.00 |
6. místo | Nenad Stekic | YUG | 7,89 |
7. místo | Valerij Pidluschnyj | URS | 7,88 |
8. místo | Hans Baumgartner | FRG | 7,84 |
Finále 29. července
Trojskok
místo | sportovec | země | Šířka (m) |
---|---|---|---|
1 | Viktor Saneyev | URS | 17.29 |
2 | James Butts | Spojené státy | 17.18 |
3 | João Carlos de Oliveira | PODPRSENKA | 16,90 |
4. místo | Pedro Pérez | MLÁDĚ | 16,81 |
5 | Tommy Haynes | Spojené státy | 16,78 |
6. místo | Wolfgang Kolmsee | FRG | 16,68 |
7. místo | Eugeniusz Biskupski | PÓL | 16,49 |
8. místo | Carol Corbu | ŘÍM | 16.43 |
Finále 30. července
Vrh koulí
místo | sportovec | země | Šířka (m) |
---|---|---|---|
1 | Udo Beyer | NDR | 21.05 |
2 | Jevgenij Mironov | URS | 21.03 |
3 | Alexandr Baryšnikov | URS | 21.00 |
4. místo | Al Feuerbach | Spojené státy | 20.55 |
5 | Hans-Peter Gies | NDR | 20,47 |
6. místo | Geoff Capes | GBR | 20,36 |
7. místo | George Woods | Spojené státy | 20.26 |
8. místo | Hans Höglund | SWE | 20.17 |
Finále 24. července
V kvalifikaci vytvořil Alexander Baryschnikow nový olympijský rekord 21,32 m .
Hod diskem
místo | sportovec | země | Šířka (m) |
---|---|---|---|
1 | Mac Wilkins | Spojené státy | 67,50 |
2 | Wolfgang Schmidt | NDR | 66,22 |
3 | John Powell | Spojené státy | 65,70 |
4. místo | Norbert Thiede | NDR | 64,30 |
5 | Siegfried Pachale | NDR | 64,24 |
6. místo | Pentti Kahma | PLOUTEV | 63.12 |
7. místo | Knut Hjeltnes | ANI | 63,06 |
8. místo | Jay Silvestr | Spojené státy | 61,98 |
Finále 25. července
Mac Wilkins vytvořil v kvalifikačním kole olympijský rekord s 68,28 m .
Hod kladivem
místo | sportovec | země | Šířka (m) |
---|---|---|---|
1 | Jurij Sjedych | URS | 77,52 NEBO |
2 | Alexej Spiridonov | URS | 76,08 |
3 | Anatolij Bondarčuk | URS | 75,48 |
4. místo | Karl-Hans Riehm | FRG | 75,46 |
5 | Walter Schmidt | FRG | 74,72 |
6. místo | Jochen Sachse | NDR | 74,30 |
7. místo | Chris Black | GBR | 73,18 |
8. místo | Edwin Klein | FRG | 71,34 |
Finále 28. července
Hod oštěpem
místo | sportovec | země | Šířka (m) |
---|---|---|---|
1 | Miklós Németh | HUN | 94,58 WR |
2 | Hannu Siitonen | PLOUTEV | 87,92 |
3 | Gheorghe Megelea | ŘÍM | 87,16 |
4. místo | Piotr Bielczyk | PÓL | 86,50 |
5 | Sam Colson | Spojené státy | 86,16 |
6. místo | Wassyl Yershov | URS | 85,26 |
7. místo | Seppo Hovinen | PLOUTEV | 84,26 |
8. místo | Jānis Lūsis | URS | 80,26 |
Finále 25. července
Desetiboj
místo | sportovec | země | P - oficiální hodnota. | P - hodnota 85. |
---|---|---|---|---|
1 | Bruce Jenner | Spojené státy | 8618 WR | 8634 |
2 | Guido Kratschmer | FRG | 8411 | 8407 |
3 | Mykola Awilow | URS | 8369 | 8378 |
4. místo | Raimo Pihl | SWE | 8218 | 8217 |
5 | Ryszard Skowronek | PÓL | 8113 | 8099 |
6. místo | Siegfried Stark | NDR | 8048 | 8051 |
7. místo | Leonid Lytwynenko | URS | 8025 | 7963 |
8. místo | Lennart Hedmark | SWE | 7974 | 8002 |
29. a 30. července
Bodování bylo založeno na tabulce bodů z roku 1964, která byla použita také na předchozích olympijských hrách . Aby byla výkonnost lépe klasifikována, jsou kromě oficiálních bodů podle hodnotící tabulky z roku 1964 uvedeny přepočtené body podle systému hodnocení platného od roku 1985; poté by si vyměnili místa pouze sedmý a osmý.
Výsledky ženy
100 m
místo | Sportovec | země | Čas |
---|---|---|---|
1 | Annegret Richterová | FRG | 11.08 |
2 | Renate Stecherová | NDR | 11.13 |
3 | Inge Heltenová | FRG | 11.17 |
4. místo | Raelene Boyle | KONEC | 11.23 |
5 | Evelyn Ashford | Spojené státy | 11,24 |
6. místo | Chandra Cheeseborough | Spojené státy | 11.31 |
7. místo | Andrea Lynchová | GBR | 11,32 |
8. místo | Marlies Oelsner | NDR | 11,34 |
Finále 25. července
Vítr: 0,00 m / s
Annegret Richterová vytvořila v semifinále světový rekord s 11,01 s .
200 m
místo | Sportovec | země | Čas |
---|---|---|---|
1 | Bärbel Eckert | NDR | 22,37 ORe / ORel |
2 | Annegret Richterová | FRG | 22,39 |
3 | Renate Stecherová | NDR | 22,47 |
4. místo | Carla Bodendorfová | NDR | 22,64 |
5 | Inge Heltenová | FRG | 22,68 |
6. místo | Tetiana Prorochenko | URS | 23.03 |
7. místo | Denise Robertson | KONEC | 23.05 |
8. místo | Chantal Rega | FRA | 23.09 |
Finále 28. července
Vítr: 0,00 m / s
400 m
místo | Sportovec | země | Čas |
---|---|---|---|
1 | Irena Szewińska | PÓL | 49,28 WR |
2 | Christina Brehmerová | NDR | 50,51 |
3 | Ellen Streidt | NDR | 50,55 |
4. místo | Pirjo Haggman | PLOUTEV | 50,56 |
5 | Rosalyn Bryant | Spojené státy | 50,65 |
6. místo | Sheila Ingramová | Spojené státy | 50,90 |
7. místo | Riitta Salinová | PLOUTEV | 50,98 |
8. místo | Debra Sapenter | Spojené státy | 51,66 |
Finále 29. července
800 m
místo | Sportovec | země | Čas (min) |
---|---|---|---|
1 | Tatiana Kasankina | URS | 1: 54,94 WR |
2 | Nikolina Shtereva | BUL | 1: 55,42 |
3 | Elfí plech | NDR | 1: 55,60 |
4. místo | Anita bílá | NDR | 1: 55,74 |
5 | Svetlana Styrkina | URS | 1: 56,44 |
6. místo | Svetla Slateva | BUL | 1: 57,21 |
7. místo | Doris Gluth | NDR | 1: 58,99 |
8. místo | Mariana Suman | ŘÍM | 2: 02,21 |
Finále 26. července
1500 m
místo | Sportovec | země | Čas (min) |
---|---|---|---|
1 | Tatiana Kasankina | URS | 4: 05,48 |
2 | Gunhild Hoffmeister | NDR | 4: 06,02 |
3 | Ulrike Klapezynski | NDR | 4: 06.09 |
4. místo | Nikolina Shtereva | BUL | 4: 06,57 |
5 | Lyudmila Bragina | URS | 4: 07,20 |
6. místo | Gabriella Dorio | ITA | 4: 07,27 |
7. místo | Ellen Wellmann | FRG | 4: 07,91 |
8. místo | Jan Merrill | Spojené státy | 4: 08,54 |
Finále 30. července
100 m překážek
místo | Sportovec | země | Čas |
---|---|---|---|
1 | Johanna Schallerová | NDR | 12,77 |
2 | Tatiana Anissimová | URS | 12,78 |
3 | Natalia Lebedeva | URS | 12,80 |
4. místo | Gudrun Berend | NDR | 12,82 |
5 | Grażyna Rabsztyn | PÓL | 12,96 |
6. místo | Esther Roth | ISR | 13.04 |
7. místo | Valeria Ștefănescu | ŘÍM | 13,35 |
8. místo | Ileana Ongar | ITA | 13.51 |
Finále 29. července
Vítr: 0,00 m / s
Relé 4 × 100 m
místo | země | Sportovci | Čas |
---|---|---|---|
1 | NDR |
Marlies Oelsner Renate Stecher Carla Bodendorf Bärbel Eckert |
42,55 NEBO |
2 | BR Německo |
Elvira Possekel Inge Helten Annegret Soudkyně Annegret Kroniger |
42,59 |
3 | Sovětský svaz |
Tetjana Prorotschenko Ljudmila Maslakowa Naděžda Besfamilnaja Vera Anissimowa |
43,09 |
4. místo | Kanada |
Margaret Howe Patty Loverock Joanne McTaggart Marjorie Bailey |
43,17 |
5 | Austrálie |
Barbara Wilson Debbie Wells Denise Robertson Raelene Boyle |
43,18 |
6. místo | Jamaica |
Leleith Hodges Rosie Allwood Carol Cummings Jacqueline Pusey |
43,24 |
7. místo | Spojené státy |
Martha Watson Evelyn Ashford Debra Armstrong Chandra Cheeseborough |
43,35 |
8. místo | Velká Británie |
Wendy Clarke Denise Ramsden Sharon Colyear Andrea Lynch |
43,79 |
Finále 31. července
Relé 4 × 400 m
místo | země | Sportovci | Čas (min) |
---|---|---|---|
1 | NDR |
Doris Maletzki Brigitte Rohde Ellen Streidt Christina Brehmer |
3: 19,23 WR |
2 | Spojené státy |
Debra Sapenter Sheila Ingram Pamela Jiles Rosalyn Bryant |
3: 22,81 |
3 | Sovětský svaz |
Inta Kļimoviča Lyudmila Aksjonowa Natalja Sokolowa Nadezhda Ilyina |
3: 24,24 |
4. místo | Austrálie |
Judy Canty Verna Burnard Charlene Rendina Beth Nail |
3: 25,56 |
5 | BR Německo |
Claudia Steger Dagmar Fuhrmann Elke Barth Rita Wilden |
3: 25,71 |
6. místo | Finsko |
Marika Lindholm Pirjo Häggman Mona-Lisa Pursiainen Riitta Salin |
3: 25,87 |
7. místo | Velká Británie |
Liz Barnes Gladys Taylor Verona, starší Donna Murray |
3: 28,01 |
8. místo | Kanada |
Margaret Stride Joyce Yakubowich Rachelle Campbell Yvonne Saunders |
3: 28,91 |
Finále 31. července
skok vysoký
místo | Sportovec | země | Výška (m) |
---|---|---|---|
1 | Rosemarie Ackermann | NDR | 1,93 NEBO |
2 | Sara Simeoni | ITA | 1,91 |
3 | Jordanka Blagoewa | BUL | 1,91 |
4. místo | Mária Mračnová | TCH | 1,89 |
5 | Joni Huntley | Spojené státy | 1,89 |
6. místo | Tazzjana Bojka | URS | 1,87 |
7. místo | Annette Tånnander | SWE | 1,87 |
8. místo | Cornelia Popa | ŘÍM | 1,87 |
Finále 28. července
Skok do dálky
místo | Sportovec | země | Šířka (m) |
---|---|---|---|
1 | Angela Voigt | NDR | 6,72 |
2 | Kathy McMillan | Spojené státy | 6,66 |
3 | Lidija Alfeyeva | URS | 6,60 |
4. místo | Sigrun Siegl | NDR | 6,59 |
5 | Ildikó Erdélyi | HUN | 6,57 |
6. místo | Jarmila Nygrýnová | TCH | 6,54 |
7. místo | Heidemarie Wycisk | NDR | 6,39 |
8. místo | Elena Vintilă | ŘÍM | 6,38 |
Finále 23. července
Vrh koulí
místo | Sportovec | země | Šířka (m) |
---|---|---|---|
1 | Ivanka Christowa | BUL | 21.16 NEBO |
2 | Naděžda Tschischowa | URS | 20,96 |
3 | Helena Fibingerová | TCH | 20,67 |
4. místo | Marianne Adamová | NDR | 20.55 |
5 | Ilona Schoknecht | NDR | 20,54 |
6. místo | Margitta Droese | NDR | 19,79 |
7. místo | Eva Wilmsová | FRG | 19.29 |
8. místo | Elena Stoyanova | BUL | 18,89 |
Finále 31. července
Hod diskem
místo | Sportovec | země | Šířka (m) |
---|---|---|---|
1 | Evelin Schlaak | NDR | 69,00 NEBO |
2 | Marija Wergowa | BUL | 67,30 |
3 | Gabriele Hinzmann | NDR | 66,84 |
4. místo | Faina Mělník | URS | 66,40 |
5 | Sabine Engel | NDR | 65,88 |
6. místo | Argentina Menis | ŘÍM | 65,38 |
7. místo | Maria Cristina Betancourtová | MLÁDĚ | 63,86 |
8. místo | Natalia Gorbacheva | URS | 63,46 |
Finále 29. července
Hod oštěpem
místo | Sportovec | země | Šířka (m) |
---|---|---|---|
1 | Ruth Fuchsová | NDR | 65,94 NEBO |
2 | Marion Beckerová | FRG | 64,70 |
3 | Kate Schmidt | Spojené státy | 63,96 |
4. místo | Jacqueline Hein | NDR | 63,84 |
5 | Sabine Sebrowski | NDR | 63,08 |
6. místo | Světlana Babitsch | URS | 59,42 |
7. místo | Naděžda Jakubowitsch | URS | 59,16 |
8. místo | Karin Smithová | Spojené státy | 57,50 |
Finále 24. července
Pětiboj
místo | Sportovec | země | P - oficiální hodnota. | Hodnota P - 80. |
---|---|---|---|---|
1 | Sigrun Siegl | NDR | 4745 | 4777 |
2 | Christine Laser | NDR | 4745 | 4774 |
3 | Burglinde Pollak | NDR | 4740 | 4767 |
4. místo | Lyudmila Popovskaya | URS | 4700 | 4719 |
5 | Nadia Tkachenko | URS | 4669 | 4692 |
6. místo | Diane Jonesová | UMĚT | 4582 | 4616 |
7. místo | Jane Fredericková | Spojené státy | 4566 | 4564 |
8. místo | Margit Papp | HUN | 4535 | 4567 |
25. a 26. července
Stejně jako na minulých olympijských hrách bylo bodování založeno na bodové tabulce z roku 1971. Pro lepší klasifikaci výkonu jsou uvedeny také oficiální body z tabulky z roku 1971 a body převedené z roku 1980 na základě dnešního systému sedmibojů . Podle této tabulky by došlo k pouze jedné změně v pořadí prvních osmi, a to navzdory extrémně těsným mezerám: pozice sedm a osm měly být prohozeny. Tato srovnání jsou samozřejmě pouze orientační, protože jako základ musí platit různé časové standardy.
literatura
- Ernst Huberty / Willy B.Wange, Olympijské hry Montreal Innsbruck 1976, Lingen-Verlag, Kolín nad Rýnem 1976, s. 5–22 (obecné informace) / s. 216–255 (atletika)
webové odkazy
- Oficiální zpráva Montréal 1976, svazek III, výsledky , s. 23 (plán) / s. 30–79 (soutěže jednotlivců), angličtina / francouzština (PDF, 23 MB), přístup 9. prosince 2017
- Atletika na Letních olympijských hrách 1976 z databáze Sports-Reference.com , přístup 9. prosince 2017
- Web olympijských her atletiky MOV z roku 1976 na olympic.org, přístup 9. prosince 2017
- To byly olympijské hry 1976 na rio.sportschau.de, přístupné 9. prosince 2017
- Montreal 1976 z olympia-lexikon.de, přístup 9. prosince 2017
- REKLAMNÍ. Celkem prodáno , Der Spiegel 26. července 1976, H. 31/1976, přístup 9. prosince 2017
- Třídní boj na stadionu , Der Spiegel 5. července 1976, H. 28/1976, přístup 9. prosince 2017
- „Velkolepá katastrofa“. Das Bauwunder von Montreal , Der Spiegel 12. července 1976, H. 29/1976, přístup 9. prosince 2017
- PODVOD. Sieg oder schieb , Der Spiegel 26. července 1976, H. 31/1976, přístup 9. prosince 2017
- „Stydím se být Afričanem“ , Der Spiegel 26. července 1976, H. 31/1976, přístup 9. prosince 2017
- Richter 40 let po olympijském zlatu: „Bez falešných startů bych běžel pod 11,0“ , Focus 24. července 2016, přístup 9. prosince 2017
- 1976: Rozhovor s Heinzem Fallakem , článek ze 6. října 2017 na www.dw.com, přístup 9. prosince 2017
- 30.07.1976: Když byla Caitlyn Jennerová ještě Bruce, stala se olympijskou vítězkou v desetiboji na watson.ch, přístup 9. prosince 2017
Videa
- Oficiální olympijský film z Montrealu 1976 - 4. část | Olympijská historie , rozsah 9:05 min - 22:27 min, publikováno 14. října 2015 na youtube.com, přístup 9. prosince 2017
- Oficiální olympijský film z Montrealu 1976 - 5. část | Olympijská historie , publikovaná 14. listopadu 2015 na youtube.com, přístupná 9. prosince 2017
Individuální důkazy
- ↑ Montréal 1976 Official Report, Volume III, Results , p. 24, English / French (PDF, 23 MB), accessed on December 9, 2017
- ^ Temné hodiny v Olympii - Montreal 1976 - bojkot 22 států Süddeutsche Zeitung 27. července 2012, přístup 9. prosince 2017
- ↑ Montréal 1976 Official Report, Volume III, Results , p. 7, English / French (PDF, 23 MB), accessed on December 9, 2017